Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya Faiz Oranını 50 Baz Puan Düşürdü Enflasyon Ne Olacak?

Rusya Merkez Bankası politika faiz oranını düşürdü. Banka, geleceğe yönelik enflasyon beklentilerini açıkladı ve riskleri değerlendirdi.
Rusya Faiz Oranını 50 Baz Puan Düşürdü Enflasyon Ne Olacak?
HABER GİRİŞ

Rusya Merkez Bankası Yönetim Kurulu, politika faiz oranını 50 baz puan düşürerek yüzde 8’den yüzde 7,5’e indirdi. Beklentiler de faiz oranının azaltılacağı yönündeydi. Bankadan yapılan açıklamada, ticari faaliyetlerdeki gelişmelerin beklenilenden daha iyi olduğu belirtildi. Rusya ekonomisi için dış ortamdaki zorluğun devam ettiği, ekonomik faaliyetlere önemli kısıtlamalar getirildiği aktarıldı.

İleriye dönük kararlarda, iç ve dış koşulların yarattığı risklerin ve piyasaların tepkisinin dikkate alınacağı bildirildi. Merkez Bankası’nın tahminine göre yıllık enflasyon 2022’de yüzde 11 ila yüzde 13 arasında olacak. Para politikası duruşuna göre yıllık enflasyon 2023’te yüzde 5 ila yüzde 7 arasına düşecek.

Enflasyon Hareketleri

Temmuz’da yüzde 15,1 olan enflasyon Ağustos ayında yüzde 14,3’e geriledi. Manşet enflasyondaki düşüşün nedeninin mal ve hizmet fiyatlarındaki ayarlamaların devam etmesinden kaynaklandığı belirtildi.

Rusya’da hane halklarının ve işletmelerin enflasyon beklentileri yükselmeye devam ediyor. Analistlerin orta vadeli enflasyon beklentileri yüzde 4’e yakın seviyelerde seyrediyor.

Tüketici fiyatlarındaki eğilimleri göz önünde bulunduran Rusya Merkez Bankası, yıllık enflasyonun yıl sonuna kadar yüzde 11 ila yüzde 13 arasına gerilemesini bekliyor ve 2024 yılında yüzde 4 düzeylerine dönmesi umuluyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın