Yatırım yapmaya başla!

Rusya’nın Faiz Oranlarını Tarihi Düşük Seviyeye İndirmesi Bekleniyor

Rusya Merkez Bankası'nın faiz oranlarını tarihi düşük seviyelere indirmesini beklenirken, bunun sonucunda ekonomistlerin çok az değişim görebilecekleri söylendi.
Rusya’nın Faiz Oranlarını Tarihi Düşük Seviyeye İndirmesi Bekleniyor

Koronavirüs pandemisini en ağır geçiren ülkelerden biri olan Rusya, 553.301 ile dünyanın en çok vaka sayısına sahip üçüncü ülkesi konumunda. Vaka sayılarında ani bir çıkış görülmesiyle bu sıraya yükselen ülkede, 7500’e yakın ölüm gerçekleşti. Şimdi ise piyasaları desteklemek için faiz indirimine gidilmesi bekleniyor.

Rusya Merkez Bankası, Nisan toplantısında beklentiler dahilinde yarım puanlık faiz indirmiş ve oranları %5,5 seviyesine çekmişti.
Rusya Faiz Oranları Nisan'da %5,5'e Çekildi
Kaynak: CBR.ru

Şimdi ise Rusya Merkez Bankası’nın gösterge faiz oranını, Sovyetler Birliği’nin çöküşünden bu yana görülen en düşük seviyeye çekmesi bekleniyor. Banka Müdürü Elvira Nabiullina geçen hafta, yılın ilk beş ayında enflasyonun düşmesinin, koronavirüs pandemisi sonrasında ekonomiyi canlandırmak için merkez bankasının daha fazla kesintiye gidebilmesi için yer açtığını söylemişti.

Ekonomistler Cuma günkü toplantıda merkez bankasının yarım puanlık bir düşüş daha yaparak faiz oranlarının %5 düzeyine çekilmesini tahmin ediyorlar. Bu seviye, Haziran 2010’da ulaşılan Sovyet sonrası en düşük seviyeye eşit olarak gösteriliyor. Bazı ekonomistler ise 100 baz puanlık bir düşüş bekliyor.

Economist İstihbarat Birimi Avrupa Analisti Matthias Karabaczek’e göre; ekonomik koşullar Nisan ayında dibe vurup, Mayıs ve Haziran aylarında toparlanmaya başladıktan sonra daha güçlü iç enflasyonist baskılar geri dönebilir.

Rusya Merkez Bankası Enflasyon Hedefi
Kaynak: CBR.ru
Rusya’da enflasyonun 2020 yılı sonunda %3,8 ile 4,8 arasında olması tahmin edilirken, %4’e yakın istikrar kazanması bekleniyor.

CNBC’ye e-posta yoluyla demeç veren Karabaczek, “Rusya Merkez Bankası muhtemelen reel politika faizlerini negatif bölgeye itmekten kaçınacaktır. Bu da yılın ikinci yarısındaki azami faiz indirimlerinin toplamda 150 baz puan ile %4 olacağını göstermektedir. 3. çeyrekte enflasyon gidişatı da çok önemli olacak. Çünkü ekonomik faaliyet üzerindeki kısıtlamaların çoğu o zamana kadar kaldırılacak ve yine de enflasyonun bu yıl merkez bankasının %4 hedefini biraz aşmasını bekliyoruz,” ifadelerini kullandı.

Faiz indimine kesin gözüyle bakılırken, düşük finansman maliyetlerinin Rusya ekonomisi üzerindeki etkisi konusunda şüpheler bulunuyor. Çeşitli yapısal konular nedeniyle işletmelerin kredi ve yatırım talebinin eksikliğine odaklanılıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum