Yatırım yapmaya başla!

Rusya Enerji Bakanı Novak’tan Ticaret Savaşları ve Petrol Fiyatları Açıklaması!

Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak, petrol fiyatları ve ticaret savaşları hakkında konuştu. Detaylar haberimizde;
Rusya Enerji Bakanı Novak’tan Ticaret Savaşları ve Petrol Fiyatları Açıklaması!

Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak; ticaret savaşlarının enerji güveliği açısından iyi olmadığını söyledi. Ticaret politikalarındaki yükselen gerilimlerin ve korumacılığın küresel enerji görünümü açısından büyük bir risk olduğunu söyleyen Bakan Novak, bugün Moskova’da katıldığı bir panelde; “son zamanlarda fazlasıyla rekabetçi piyasaların ticaret savaşlarını açıkça sergilediğini gördük” dedi.

Korumacılık önlemlerinin hayata geçirildiğini dile getiren Novak, bunların yalnızca gaz ve sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) pazarı için belirsizlik oluşturmadığını, aynı zamanda genel olarak enerji güvenliği, enerji verimliliği ve tüketiciler için enerji yakıtı tedarikini riske ettiğini vurguladı.

Rusya Enerji Haftası etkinliğinde konuşan Alexander Novak’ın yorumlarının, ABD ile Çin arasındaki ticaret anlaşmazlığının hat safhaya ulaştığı bir zamanda gelmesi dikkat çekti.

Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak Ticaret Savaşları YorumuKeza kendisi daha önce verdiği bir demeçte de ticaret savaşının ve yaptırımların petrol piyasalarına yardım etmediğini söylemişti. Buna göre Novak; ABD’nin Çin ithalatına yönelik vergi getirme, Rusya ve İran üzerinde yaptırım uygulama kararları gibi jeopolitik belirsizliklerin petrol fiyatlarının ılımlı bir şekilde artmasına neden olabileceğini vurgulamıştı.

Piyasanın mevrut jeopolitik sorunlara duyarlılığının üzerini çizen Novak; söz konusu durumun İran’dan petrol ithal eden ülkeleri olumsuz etkileyebileceğini kaydetmişti.

Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak Petrol Fiyatları Yorumu Bugünkü açıklamasında da benzeri endişelerini gün yüzüne çıkartan Novak aralarında Katar’ın enerji bakanı ve dünyanın en fazla doğalgaz çıkartan Gazprom’un başkan vekilinin de olduğu izleyicilere; gaz tüketiminin artacağını aktardı.

Ve düşüncesini; “uzman değerlendirmelerine göre dünyadaki genel enerji tüketimi, şu andaki seviyeyle karşılaştırıldığında 2040 yılına kadar % 30 daha fazla artacaktır” ifadeleriyle anlattı. İlaveten, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarının ikinci turunun yaklaşması ve artan gaz endişeleri ile dün 4 yılın zirvesini gören petrol fiyatlarının daha da yükselebileceğini aktardı.

Küresel petrol fiyatlarının belirsizlik nedeniyle daha da artabilecek potansiyele sahip olduğunu söyleyen Novak, her şeyin Kasım’daki eğilime bağlı olduğunu belirtti. Ayrıca konuşmasında, Rusya’nın petrol üretiminin zirvesine ulaşmadığını ve gerekirse artırabileceklerini bildirerek; “bu yıl yaklaşık 555 milyon ton petrol üreteceğimizi öngörüyoruz” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum