Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya’dan Döviz Borcunu Ruble İle Ödeme Uyarısı Geldi

Savaşın 19. gününde Rusya, döviz borcunu ruble olarak ödemek zorunda kalabileceğini açıkladı. Açıklamanın detayları aşağıda;
Rusya’dan Döviz Borcunu Ruble İle Ödeme Uyarısı Geldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya Maliye Bakanlığı’ndan bugün borca yönelik yeni bir açıklama geldi. Savaşın 19. gününde alınan karara göre Rusya Maliye Bakanlığı, döviz borcunun geri ödenmesi için geçici bir prosedürü onayladı.

Ancak yaptırımların bankaların ihraç edilen para birimi cinsinden borçlarını ödemesini engellemesi halinde ödemelerin ruble olarak yapılacağı konusunda uyardı. Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov; Rusya’nın devlet borç yükümlülüklerini yerine getiremeyeceği iddialarını yalanladı.

Rusya’nın yükümlülüklerini yerine getirmek için gerekli fonlara sahip olduğunu söyledi.

Açıklamalar hükümetin Çarşamba günü dolar cinsinden iki tahvili için 117 milyon dolarlık ödemesinden önce geldi.

Bakanlık, bankaların döviz cinsinden ödeme yapmasına izin veren geçici bir prosedürü onayladığını ancak bu ödemelerin gerçekleşme olasılığının yaptırımlara bağlı olacağını söyledi. Birçok Rus bankasının SWIFT uluslararası ödeme ağından çıkarılması parayı ülke dışına taşımayı engelledi.

Maliye Bakanlığı, ödemelerin mümkün olmaması halinde, Eurobond geri ödemelerini temerrüde eşdeğer olan ruble cinsinden yapacağını söyledi. Bu arada ruble, son haftalarda rekor düşük seviyelere geriledi.

Ruble 7 Mart’ta dolar karşısında 154’e kadar gerilerken USD/RUB paritesi bir ayda yüzde 49 değerlendi.

Rusya daha önce kendisine yaptırım uygulayan ve dostane olmayan ülkelere karşı borçlarını ruble olarak ödeme kararı almıştı.

Bu ülkeler; ABD, Avustralya, Arnavutluk, Cebelitarık, Miknonezya, Büyük Britanya, AB ülkeleri, İzlanda, Kanada, Yeni Zelanda, Norveç, Güney Kore, Singapur, Tayvan, Ukrayna, Karadağ, İsviçre, Japonya, Kuzey Makedonya, Monako, San Marino ve Liechtenstein olarak belirlenmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu