Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya’dan Dost Olmayan Ülkelere Yönelik Ruble Kararı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanan kararname ile, dost olmayan ülkelere olan borçlar ruble ile ödenecek. Detaylar geliyor...
Rusya’dan Dost Olmayan Ülkelere Yönelik Ruble Kararı
Yorum

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanan kararnameye göre, sermaye kontrolleri devam ederken temerrütleri önlemenin bir yolu olarak, Rusya ve Rus şirketlerinin yabancı alacaklılara ruble olarak ödeme yapmasına izin verilecek.

Kararname, Rusya’ya, şirketlerine ve vatandaşlarına karşı düşmanca faaliyetlerde bulunan ülkelerden, alacaklılara ödeme yapmaları için geçici kurallar getiriyor. Hükümet iki gün içinde bu ülkelerin bir listesini hazırlayacak.

Rus şirket tahvilleri, Ukrayna’nın işgalinin ardından ülkeye uygulanan yaptırımların ektisiyle sert düşüşler yaşadı. Rus hükümeti bu durum sonrası tahvil sahiplerinin faiz ve anapara ödemelerini alma kabiliyetini kısıtlayabilecek yabancı para birimlerine erişimi azaltarak yanıt verdi.

Savaşın başlaması ile beraber ABD ve Avrupa ülkeleri, Rusya’ya yönelik ağır ekonomik yaptırımlar uyguluyor. Putin geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada, bu yaptırımların savaş ilanı anlamına geldiğini söyledi. Diğer yandan kararname ile Rusya’dan değeri 10 bin doların üzerinde olan dövizin çıkarılması yasaklandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu