Yatırım yapmaya başla!

Rusya’nın Domates Yasağı Bugün İtibariyle Sona Erdi

Rusya'nın domates ithalatında Türkiye'ye uyguladığı firma sınırlaması bugün itibariyle resmi olarak son buldu. Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak açıklamaları haberimizde...
Rusya’nın Domates Yasağı Bugün İtibariyle Sona Erdi

Türk üreticiler bugünden itibaren firma sınırlaması olmaksızın, Rusya’ya domates ihracatı yapabilecek. Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, Rusya Tarım Ürünleri Denetim Dairesi’nin 1 Mayıs 2018 tarihinden itibaren domates güvesi içermeyen üretim yerlerinden, işletmelere kısıtlama getirilmeksizin Türkiye Cumhuriyeti menşeli domateslerin Rusya’ya ithalatına izin verdiğini bildirdi.

Hayrettin Uçak, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Ekonomi Bakanlığı’nın yürüttüğü yoğun çalışmaların bu kararda etkisi olduğunu belirtti.

Bakanlıkların yürüttüğü yoğun diploması trafiğinin domates ihracatı yasağının kalkmasında önemli payı olduğunu söyleyen Uçak, bugün itibariyle resmen kalkan firma kısıtlaması sonrası Rus alıcılarla temasa geçip üreticilerin ürünlerini daha iyi satmaları konusunda girişimlerde bulunacaklarını açıkladı. Rusya’nın söz konusu pazarı tekrar kapatmaması için de denetim kurallarına uymaları konusunda ihracatçıları uyardı.

Söz konusu yasağın sadece para kazanmak değil, milli prestij açısından da olumsuz olduğunu söyledi.

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, havaların ısınmasıyla domatesin tezgahlarda yerini alacağını, son dönemlerdeki fiyat artışının ise bir süre sonra normale döneceğini belirtti.

Diğer yaş meyve sebzelerin ihracatında da üreticileri Rusya’nın kurallarına uymaları konusunda uyarıda bulunan Uçak, Nisan ayında ihracatın %15 artışla rekor düzeyde geldiğini, bu rakamı daha yukarı taşıyabilmek için ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti. Diğer ürünlerde de dışa satımın artırılması adına gerekli çalışmaların yürütüldüğünü belirten Uçak, bu sayede Türkiye’nin büyümesine katkı sağlayacaklarını söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum