Yatırım yapmaya başla!

Rusya’ya Domates İhracatı Geçen Yılın İlk Çeyreğine Göre %411 Oranında Arttı

2018’in ilk üç ayında 9 milyon 297 bin dolar tutarında olan Rusya domates ihracatı, bu yılın aynı döneminde %411 artarak 47 milyon 521 bin dolara yükseldi.
Rusya’ya Domates İhracatı Geçen Yılın İlk Çeyreğine Göre %411 Oranında Arttı

Geçtiğimiz yıllarda yaşanan kriz Rusya ile ticaret durma noktasına getirmişti. Ancak daha sonra iki ülke arasında suların durulmasıyla alışveriş yeniden eski düzenine kavuşmaya başladı. Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) verilerine göre bu yılın ilk üç ayında Türkiye’den Rusya’ya yapılan domates ihracatı %411 artışla, 47 milyon 521 bin dolara yükseldi.

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, ihracatta talebe yetişemediklerini söyledi.

Geçen yıl 53 ülkeye yaptığı domates ihracatından 292 milyon dolar gelir elde eden Türkiye, 2018’in Ocak-Mart ayları arasında, Rusya’ya 9 milyon 297 bin dolarlık satış yaptı. Rusya’ya yapılan domates ihracatı, geçen yılın verileri ile kıyaslandığında %411 artarak 47 milyon 521 bin dolara yükseldi.

Birliğin yönetim kurulu başkanı Hayrettin Uçak, yaş meyve sebzede sezonun hava şartlarına bağlı olarak biraz durgun geçtiğini, buna rağmen ihracatta artış olduğunu ve talebe yetişemediklerini belirtti. Yakın zamanda çekirdekli meyvelerin toplanmaya başlayacağını ve ihracatta daha fazla artış olacağını kaydetti.

Yaklaşık bir yıl boyunca ürün gönderilemeyen Rusya pazarı hızlıca toparlandı.

Yaşanan diplomatik kriz iki ülke arasındaki ticari ilişkileri zedelerken, ilişkilerin normalleşmesi ile tüm sıkıntılar giderildi. Domatesin yanında diğer tüm ürünlerde de ihracatı artırmak istediklerini söyleyen Uçak, daha önce girilmemiş ülkelere girmeye çalıştıklarını anlattı. Bu nedenle yapılan fuarlara mümkün olduğunda katılarak, ürünlerimizi tanıtmaya çalıştıklarını dile getirdi.

Bu doğrultuda Uzak Doğu pazarının en önemli hedefler arasında yer aldığını aktaran Uçak, özellikle Çin pazarına girmeyi istediklerini belirterek sözlerine; “9 firmamızın Çin’e ihracat için izni var. Bazı prosedürleri aşamadık. Yakında bir heyetle Çin’e gitmeyi düşünüyoruz.” şeklinde sürdürdü.

Denetim ve cezalardaki caydırıcılığın ihracattaki geri dönen ürünleri düşürdüğü aktarıldı.

Son yıllarda ihracatta geri dönen ürünlerde kayda değer oranda düşüş olduğunu ifade eden Uçak, bunun en önemli nedeninin denetimler ve cezaların caydırıcılığı olduğunu belirtti.

Önceki gün Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019 hakkında görüşlerini belirterek, birçok alanda katkı sağlayacağını dile getirdi. Tarım Kredi Kooperatifi ortaklığıyla kurulacak Sera AŞ’nin hem iç pazarda hem de ihracatta olumlu etkilerinin hissedileceğini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum