Yatırım yapmaya başla!

Rusya’dan Dolar Yerine Euro ve Çin Yuanı Hamlesi Geldi

Uluslararası ticarette milli para birimlerinin kullanılması açıklamalarına Kremlin'den önemli bir destek geldi. İşte Rusya'nın doları saf dışı bırakacak hamlesi;
Rusya’dan Dolar Yerine Euro ve Çin Yuanı Hamlesi Geldi

Bir süredir ticarette milli paranın kullanılması yönünde açıklamalar geliyordu. Hatta Ticaret Bakanlığının yol haritasında bu durumdan sıkça bahsedildiğini görmüştük. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ticareti milli para ile yapma çağrısına Kremlin’den cevap geldi. Kremlin bunu bütün ülkelerle gerçekleştirmek için çabaladıklarını da dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ticareti milli para birimleriyle yapma çağrısına dün Maliye Bakanı Anton Siluanov’dan yanıt gelmişti.

Anton Siluanov Milli Para ile Ticaret Yorumu

Rusya Başbakan Birinci Yardımcısı ve Maliye Bakanı Anton Siluanov, Amerikan dolarının uluslararası ticarette tehlikeli bir enstrüman haline geldiğinden bahsetti. Siluanov, “ABD varlıklarına yatırımlarımızı önemli oranda azalttık ve azaltmaya devam edeceğiz. Dolar yerine de Euro ve Çin yuanı gibi para birimlerinin kullanımını artıracağız,” açıklamasında bulunmuştu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de ABD dolarının siyasi bir enstrüman olarak kullanılmasını eleştirdi.

Vladimir Putin Milli Para ile Ticaret Yorumu

Putin, “ABD’nin doların kullanılmasına yönelik kısıtlayıcı adımlarını stratejik bir hata olarak görüyoruz,” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise daha önce yaptığı açıklamada Türkiye’nin Çin, Rusya, İran ve Ukrayna gibi ülkelerle ticaretin milli para birimleri üzerinden yapılmasını planladığını belirtmişti.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise Erdoğan’ın Türkiye’nin uluslararası ticarette milli para birimlerinin kullanılması açıklamalarını değerlendirdi.

Dmitriy Peskov Milli Para ile Ticaret Yorumu

Peskov, Rusya’nın bu düşünceyi desteklediğini açıkladı ve ülkesinde bir süredir bunun konuşulduğunu ifade etti. Peskov, “Rusya, bu konuyu uzun süredir, en üst düzey seviyeler de dahil olmak üzere çeşitli seviyelerde çalışıyor,” dedi. Hatta Rusya’nın da Türkiye ile milli para birimleri üzerinden ticaret yapmak istediğini ifade etti. Konu üzerinde titiz çalışmalar yapılması gerektiğini söyledi.

Peskov düzenlenen basın toplantısında, Türkiye’deki ekonomik durumla bağlantılı olarak Ankara’dan mali yardım talebi gelmediğini de söyledi.

Ankara'dan Mali Destek Talebi Yok

Herhangi bir talep gelmediğini ifade eden Peskov, “her zaman gündemde önemli yer tutan somut büyük projeler istişare ediliyor. Türk Akımı doğalgaz boru hattı ve Akkuyu NGS gibi enerji projeleri konuşuluyor. Bunun yanında faaliyetleri daha somut hale getirilmesi gereken ortak yatırım fonu mevcut ve şirketlerimiz işbirliği yapıyor,” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum