Yatırım yapmaya başla!

Ekonomisini Dolardan Arındırmaya Çalışan Rusya’yı Zor Bir Süreç Bekliyor

ABD'nin doları finansal bir silah olarak kullanmaya başlaması üzerine Rusya, dolar kullanımını azaltıp, yerel paraya yönelme çalışmalarına başladı. Uzmanlar bu durumun mümkün fakat zor bir süreç gerektirdiğini belirtti.
Ekonomisini Dolardan Arındırmaya Çalışan Rusya’yı Zor Bir Süreç Bekliyor

ABD’nin son yıllarda hız kazanan yaptırımları, uluslararası ticarette dolar kullanan birçok ülkenin sıkıntı yaşamasına sebep oluyor. Uzmanlar, Amerika Birleşik Devletleri’nin doları finansal bir silah olarak kullanması nedeniyle, bazı ülkelerin yeni yollara başvurduğunu, bunların başında yer alan Rusya’nın ise dolar kullanımından vazgeçmek zorunda kaldığını ifade ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da geçtiğimiz aylarda doların bir para biriminden ziyade, ekonomide bir silah olarak kullanıldığını ve yavaş yavaş yerli para birimine geçilmesi gerektiğini vurgulamıştı. Ancak birçok uzman, ekonomisini dolardan uzaklaştırmaya çalışan Rusya’nın işinin hiç de kolay olmadığını düşünüyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bir süre önce yaptığı açıklamada, ABD’nin doların güvenilirliğini zedeleyerek büyük hata yaptığını söylemişti.

ABD’nin dolar kullanımına yönelik attığı adımlar ile kendi ayağına sıktığını düşünen Putin, bunun tüm imparatorlukların yaptığı bir hata olduğunu, her şeyin istikrarlı görünüp, hiçbir olumsuzluğun yaşanmadığının sanıldığı bir ortamda mutlaka kötü sonuçların doğacağını ifade etti.

Rusya, ABD’nin yaptırımları nedeniyle dolar kullanımını 2013 yılından bu yana %79’dan %68’e düşürdü. Uluslararası rezervlerindeki doların payı ise bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla 1,6 puan düştü ve %43,7’ye geriledi.

Rus Ulusal Ekonomi Başkanlık Akademisi Finans Mühendisliği Kürsüsü Başkanı ve eski Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Konstantin Korishchenko, doların artık dönüşü olmayan bir yola girdiğini söyledi.

Korishchenko yaptığı yorumda ticaret savaşları başta olmak üzere ABD’nin kullandığı küresel saldırı araçları nedeniyle, dolardan uzaklaşmayı isteyecek ülkelerin sayısının arttığını dile getirdi.

Bir yandan dolardan uzaklaşırken, diğer taraftan dolar yerine hangi para biriminin kullanılacağının gündeme geldiğini belirten Korishchenko, yapılması gerekenin çoklu bir döviz sistemi kurmak olduğunu, fakat kur riskleri ve işletim maliyeti gibi durumların bu fikri çürüttüğünü söyledi. “Yeni bir ‘döviz kralının’ ortaya çıkması, ne bugün ne de gelecek yıl olabilir” diyen Korishchenko, ABD’nin dolarsızlaşmaya karşı atacağı adımların süreci daha da derinleştireceğini ifade etti.

Harvard Üniversitesi Rusya ve Avrasya Çalışmaları Öğretim Üyesi Prof. Bruno Sergi, Rusya’nın dolardan uzaklaşma imkanı olduğunu belirtti.

Dolardan uzaklaşmanın uzun vadeli riskler taşıdığını söyleyen Sergi, bu durumun mevcut küresel ticareti ve jeopolitik düzeni zayıflatmasının yanında, ABD’nin doları savunmak için elinden geleni yapacağını dile getirdi. Sergi ABD borsalarındaki yüksek performansının gelişen piyasalardaki dolarsızlaşma eğilimiyle bağlantılı olduğunu düşündüğünü ifade etti.

Bir başka yorum ise Yeni Ekonomi Okulu Finans, Yatırımlar ve Bankalar Programı Direktörü Prof. Dr. Oleg Şibanov‘dan geldi. Şibanov doların finansal bir silah haline dönüştüğünü, küresel piyasalar için olumsuz bir durum olduğunu, uluslararası ticarette dolar dışındaki dövizlere yönelmenin zorlu bir süreç olduğunu belirtti.

Geçtiğimiz günlerde Rus hükümetinden yapılan açıklamada dolar kullanımın azaltılmasına yönelik çalışmalara hız verildiği bildirilmişti.

Uluslararası işlemlerde kullanılan paranın yerel para birimine çevrilmesi için teşviklerin ve mekanizmaların yaratılması konusunda çalışmaların sürdüğü açıklanırken, ABD Senatosu’nun ABD’deki seçimlere müdahale ettiğine dair iddialar nedeniyle Rusya’nın en büyük bankalarına dolar kullanımını yasaklama ve Moskova’nın dış borç piyasalarına erişimini reddedecek kanun tekliflerinin değerlendirmeye devam edildiği bildirildi. Uzmanlar Rusya’nın ekonomisini dolardan arındırmak istemesinde çok haklı olduğunu fakat bunun hiç de kolay bir süreç olmadığını ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum