Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya Doları Tasfiye Etmek için Dijital Ruble Kozunu Kullanacak

Rusya kripto düzenleme mevzuatı ile beraber dijital rubleyi öne çıkarmayı planlıyor.
Rusya Doları Tasfiye Etmek için Dijital Ruble Kozunu Kullanacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya’nın kripto düzenleme mevzuatını bir araya getirmek ve ülkenin mali politikasını oluşturmakla görevli politikacı, ABD dolarını ekonomik sistemden temizleme ihtiyacından bahsetti ve yaklaşan dijital rubleyi daha yüksek bir para birimi olarak adlandırdı.

RT Anatoly Aksakov, doları piyasadan tavsie etme çabalarının bir parçası olarak dijital ruble çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. Özellikle uluslararası ticarette, hesaplamalarda dolardan tam bir sapmadan bahsetmenin imkansız olduğunu kabul eden politikacı, köklü mali geleneklerin Rusya’nın AB’ye hammadde ihracatının önemli bir bölümünü dikte ettiğini ekledi

Dijital Paralara Devletlerin İlgisi Artıyor

Dijital Paralara Devletlerin İlgisi Artıyor

Aksakov, Rusya’nın yalnız olmadığını ve benzer girişimlerin başka devletler tarafından da yürütüldüğünü söyledi. Politikacı, doların Rusya’nın uluslararası fiat rezervlerindeki payını yarıya indiğini ve doları %45’ten %22’ye düşürdüğünü söyledi.

Aksakov, Avrasya Birliği ülkeleriyle USD dışı ticaretin payının %75 olduğunu ve Çin ile ticaret anlaşmalarının %25’inin dolardan muaf olduğunu iddia etti. Ruble destekli Rusya’nın Hindistan’a ihracatının %60’a kadar çıktığını, Türkiye ile ticaret anlaşmalarında ise %30 oranında ruble kullanıldığını sözlerine ekledi.

Bu ayın başlarında dışişleri bakanı Sergei Lavrov’un ifade ettiği duyguları tekrarlayan Aksakov, hükümetin Rusya’yı ve belki de müttefiklerini SWIFT gibi bankacılık ağlarından çıkarabilecek alternatif ödeme sistemleri geliştirme arzusundan bahsetti.

Rusya, SWIFT’in dördüncü en büyük müşterisi olmaya devam etse de, ABD ile artan gerilim nedeniyle çeşitli yaptırımlar uygulanıyor. Aksakov bu noktada Moskova yönetiminin bir çıkış yolu bulacağına inanıyor. Aksakov dijital rublenin iddialı bir proje olacağını iddia etti ve ayrıntılı bir CBDC planının çok yakın gelecekte paylaşılacağını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%