Yatırım yapmaya başla!

Rusya Doların Yasaklanmasını Değil Kullanımını Azaltmayı Planlıyor

Rus hükümeti doların yasaklanmasına yönelik bir çalışma olmadığını, sadece kullanımını azaltmaya yönelik adımlar atıldığını duyurdu.
Rusya Doların Yasaklanmasını Değil Kullanımını Azaltmayı Planlıyor

Rus hükümeti bir süredir aldığı önlemlerle dolar kullanımını azaltmaya ve yerli para birimi kullanmaya yönelik adımlar atıyor. İlk olarak Ağustos ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan uluslararası ticarette dolar yerine Euro ve Çin yuanı kullanılması önerisi gelmiş, Kremlin’den ise bu öneriyi destekleyen açıklamalar yapılmıştı. Dolar kullanımının azaltılmasına yönelik çalışmalar devam ederken, Rus hükümeti dolar işlemlerine yasak getirilmesinin planlanmadığını söyledi.

Rus hükümeti dolar işlemlerinin yasaklanmasına yönelik bir çalışmanın yürütülmediğini duyurdu.

Ülkenin basın servisinden yapılan açıklamada; “Dolar dolaşımına yönelik herhangi bir yasak veya kısıtlama gündemimizde yok.”  sözlerine yer verildi. Yapılan çalışmaların Rusya ekonomisinin ABD dolarına bağımlılığını azaltma konusu üzerine yoğunlaştığı, bunun yanında yurt dışı işlemlerde kullanılan paranın da ulusal para birimine çevrilmesi için bir teşviklerin ve mekanizmaların geliştirilmeye çalışıldığı bildirildi. Bu çalışmaların bazı ortamlarda dile getirilen kişisel girişimlerle ilişkisinin bulunmadığı ve hükümetin stratejik yönünü yansıtmadığı vurgulandı.

Rusya’nın en büyük ikinci bankasından da ulusal para birimine kademeli bir şekilde geçileceği bildirildi.

Ülkenin en büyük ikinci bankası olan VTB’nin Başkanı Andrey Kostin, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada savunma sanayi dahil olmak üzere, birçok sektörde ulusal para birimi kullanımına kademeli bir şekilde geçilmesi gerektiğini söyledi.

Kremlin Sözcüsü Dimitriy Peskov tarafından dün yapılan açıklamada, Rusya’nın dolar kullanımını azaltmasının çok da kolay olmayacağı, bu geçişin zaman gerektiren ve özen isteyen bir süreç olduğu, fakat tüm zorluklara rağmen uluslararası ticarette milli para birimlerinin artırılmasına yönelik çalışmaların sürdürülmesi gerektiği bilgisi verildi.

Ülkelerin dolara bağımlılığının azaltılmasında, Rusya’nın yanında Çin’den de bir adım gelmişti.

Eylül ayında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin ile yapılan ticarette bankacılık sisteminin istikrarını sağlamak için ulusal para birimlerinin kullanılmasını önermiş ve Çin’den de bu talebe destek mesajları gelmişti. İki ülke liderinin yaptığı görüşmenin ardından ulusal para kullanımının küresel piyasalarda artan risklere karşı önlem niteliğinde olacağı ifade edildi.

Rusya Merkez Bankası’nın Pazartesi günü yaptığı açıklamada, bu yılın ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre dolar ve Euro’nun uluslararası rezervlerdeki payının azaldığı, yuanın arttığı bildirildi. Rusya’nın uluslararası rezervlerinde doların payı söz konusu dönemde 1,6 puanlık düşüşle %43,7’ye, Euro’nun payı 3,5 puanlık düşüşle %22,2’ye, sterlinin payı %0,3 puanlık düşüşle %7,9’a geriledi. Bunlara zıt yönde gelişme gösteren yuanın payı ise 0,1 puanlık artışla %5’e yükseldi.

Rusya merkezli SovEcon Analitik Merkezi’nden yapılan açıklamada, Türkiye’nin Rusya’dan ruble ile buğday alacağı belirtildi.

Dün yapılan açıklamada ruble ile 30 bin ton yüksek protein buğday alınabileceği söylenirken, ton başına yaklaşık 17 bin ruble ödeneceği belirtildi. Ülkelerarası ticarette yerli para birimlerinin kullanılması ile para dönüşümleri nedeniyle ortaya çıkan kayıpların azaltılmasının planladığı bildirildi. Rusya bu yılın Temmuz ve Eylül dönemlerinde Türkiye’ye 1,2 milyon ton buğday ihracatı yapmıştı. İki ülke liderinin daha önce yaptığı açıklamalarda, yerli para ile ticaret yapılması halinde dış faktörlerin olumsuzluklarından en az şekilde etkilenileceği söylendi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum