Yatırım yapmaya başla!

Rusya Doha Görüşmeleri Öncesi Umutlu Açıklamalarda Bulundu

Rusya Doha Görüşmeleri Öncesi Umutlu Açıklamalarda Bulundu

Petrol İhraç Eden Ülkeler Birliği (OPEC) ve Rusya arasında 17 Nisan tarihinde Katar’ın başkenti Doha’da gerçekleşecek görüşmeye sayılı günler kaldı. Bilindiği üzere OPEC’in üretim kotasını kaldırmasının ardından oluşan küresel arz fazlası ortamında petrol son iki yıldır sert düşüşler yaşıyor. Petrol özellikle yeni yılda son 12 yılın en düşük seviyesi olan 30 doların altına kadar sıklıkla geriledi. Bu durum karşısında önemli petrol üreticisi ülkeler ekonomik olarak zor günler geçiriyorlar.

Petrol piyasasına istikrarı getirebilmek adına OPEC ve Rusya hatırlanacağı üzere 16 Şubat tarihinde Doha’da bir araya gelmişlerdi. Toplantının ardından üretici ülkeler yaptıkları açıklamalarda, petrol üretimini Ocak ayı seviyesinde dondurma kararı aldıklarını açıklamışlardı. 16 Şubat tarihli görüşmenin detaylarının yer aldığı haberimize buradan ulaşabilirsiniz. Ancak ilerleyen günlerde ülkeler arasında oluşan güvensiz ortamının neticesinde, üretim dondurma anlaşması iptal olmuştu.

Petrol stoklarının son 80 yılın zirvesine tırmanması ve giderek artan üretimden dolayı petrolün düşüşler yaşaması üzerine OPEC ve Rusya yeniden görüşme kararı aldı. Özellikle Rusya Devlet Başkanı Putin’in girişimleri neticesinde yeni bir görüşme planlandı. 17 Nisan tarihinde petrol piyasasına istikrarı getirebilmek adına OPEC ve Rusya yeniden bir araya gelecekler. Toplantıya sayılı günler kala yaklaşık üç hafta önce Suudi Arabistan Prensi’nden üretim görüşmeleri öncesi İran açıklaması gelmişti. Prens Salman yaptığı açıklamada, İran’ın üretim kararına uymaması halinde Suudi Arabistan’ın da üretimi tırmandıracağını ifade etmişti. Prens Salman’ın açıklamalarının ardından üretim görüşmeleri öncesi yeni yılda yaptırımların kaldırıldığı İran’ın konumu daha önemli hale geldi.

Bugün ise Rusya’dan üretim dondurma görüşmeleri öncesi önemli açıklamalar geldi. Kremlin’in basın sözcüsü Dmitry Peskov, Suudi Arabistan yetkilileriyle önemli temaslarda bulunduğunu açıkladı. Temasların ardından Peskov bugün kamuoyuna önemli açıklamalarda bulundu. Peskov’un açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyleydi;

“Üretimi dondurmak için umut var!”

Peskov yaptığı açıklamada, dünyanın önde gelen üretici ülkelerin Doha’da bir araya gelmesine sayılı günler kaldığını belirterek; tüm hazırlıkların tamamlandığını söyledi. Rusya’nın tavrının dünya kamuoyu tarafından netlikle bilindiğini belirten Peskov, İran’ın tavrının belirli bir noktada önem taşıdığını dile getirdi. İran’ın kararlara katılmaması halinde bile OPEC ve Rusya’nın petrol üretimini dondurabileceğini belirten Peskov, Kremlin’in buna inancının yüksek olduğunu söyledi. Geçtiğimiz gün Suudi Arabistan yetkilileri ile temas kurduklarını belirten Peskov, üretimi dondurmak için umudun olduğunu ve böylelikle piyasaya istikrarın geleceğini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum