Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya Dışişleri Bakanı’ndan Batı’ya Bir Eleştiri Daha

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı görüşmede Batı’nın Ukrayna’ya desteğine değindi.
Rusya Dışişleri Bakanı’ndan Batı’ya Bir Eleştiri Daha
HABER GİRİŞ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin başkanlığını yaptığı Meksika, Endonezya, Güney Kore, Türkiye, Avustralya dışişleri bakanları toplantısına katıldı. Endonezya’da yapılan toplantının ana gündem maddeleri; Ukrayna’daki son gelişmeler, gıda güvenliği ve göç gibi ortak konular oldu.

Çavuşoğlu burada Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile de görüşerek söz konusu meselelere ek olarak Suriye’deki gelişmeler ele alındı.

Bakan Çavuşoğlu, görüşmenin detayını “G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı marjında görüştüğüm Rus mevkidaşım Lavrov’la, Ukrayna’daki savaşı, gıda güvenliğini ve Suriye’deki gelişmeleri ele aldık.” sözleriyle özetledi.

“Ukrayna’nın Militarist Emellerine Batı’nın Desteği Kabul Edilemez”

Rusya-Ukrayna savaşı 134 gündür tüm dünyanın ana gündem konusu olmaya devam ediyor. Batılı ülkeler Ukrayna’ya desteğini sürdürürken, Rusya tarafından bu durum sıklıkla daha kötü sonuçlara yol açacağı şeklinde eleştiriliyor.

Dışişleri Bakanı Lavrov da Çavuşoğlu ile görüşmesinde bu konuya yönelik yorumda bulundu.

GCM Yatırım Banner

Konuşmasında “Ukrayna makamlarını daha önce varılan barış anlaşmalarından geri çekilmeye teşvik eden Kiev rejiminin militarist emellerine yönelik Batı’nın daha fazla desteğinin kabul edilemezliği konusundaki Rusya’nın ilkeli tutumu vurgulandı” sözlerine yer verdi.

Ukrayna’daki sivillerin ve ekonomik operatörlerin güvenliğini sağlamak için diplomatik ve askeri departmanlar arasındaki çabaların daha da koordineli bir şekilde yürütülmesi gerektiği belirtildi.

Görüşmede; tarafların Karadeniz’de ve çok taraflı kuruluşlarda Rusya ve Türkiye arasındaki etkileşim de dahil olmak üzere diğer uluslararası konuları da ele aldıkları biliniyor.

Her iki bakan da Rusya ve Türkiye arasındaki en yüksek düzeydeki siyasi diyalog dinamiklerinden duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.