Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya Dışişleri Bakanı: Ukrayna ile Müzakereler Durdu

Ukrayna’nın son yollanan teklife hala cevap vermediğini söyleyen Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, bu nedenle müzakerelerin durma noktasına geldiğini açıkladı.
Rusya Dışişleri Bakanı: Ukrayna ile Müzakereler Durdu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kazakistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Muhtar Tileuberdi ile görüştü. Yapılan görüşmede tarafların stratejik ortaklık ve ittifak ilkelerine dayalı olarak Rus-Kazak iş birliğinin yoğun gündemini ayrıntılı bir şekilde ele aldıkları belirtildi.

İki ülkenin bölgesel ve küresel ilişkilerdeki etkileşimi değerlendirilirken, ekonomik entegrasyon süreçlerinin derinleştirilmesi ve devletlerarası birliklerde iş birliğinin genişletilmesi hedefleri dile getirildi.

Lavrov, Kazak mevkidaşına Ukrayna savaşı ve müzakerelerle ilgili bilgi verdi. Moskova’da yapılan görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Ukrayna ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Rusya’nın yaklaşık beş gün önce gönderilen barış taslağı hakkında hala bir yanıt alamadığını ve müzakerelerin durakladığını söyledi. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’den teklif alamadıklarını belirterek “Cumhurbaşkanı ve danışmanları da dahil olmak üzere çeşitli Ukraynalı temsilcilerin her gün, bu müzakerelere hiç ihtiyaçları olmadığını, kaderlerine boyun eğdiklerini düşündüren açıklamalarını duymak benim için çok garip.” dedi.

Ukrayna’nın müzakerelerin ilk temaslarında güvenlik garantilerinin bir grup yabancı ülke tarafından verilmesini istediğini, bu isteklerini kağıda dökmediklerini fakat Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin daimi üyelerinden, hem Türkiye hem de Almanya’dan bahsettiklerini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Rusya’nın buna karşı olmadığını belirten Lavrov, asıl meselenin bu garantilerin özünün ne olacağı ve Ukrayna için kabul edilebilir olsa da başkaları için tehdit oluşturmaması gerektiği olduğunu aktardı.

Rusya’nın Kiev makamlarıyla baş müzakerecisi olan Kremlin’in yardımcısı Vladimir Medinsky ise Cuma günü Ukraynalı mevkidaşı ile görüştüğünü ve müzakerelerin en başından bu yana hala somut bir sonuç alınamadığını dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.