Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya Dış Ticarete Dikkat Çekerek Faizi Yüzde 7,5’te Sabit Tuttu

Faiz oranını yüzde 7,5 oranında tutarak değiştirmeyen Rusya Merkez Bankası, yıl sonu enflasyon tahminlerini de paylaştı. İşte detaylar;
Rusya Dış Ticarete Dikkat Çekerek Faizi Yüzde 7,5’te Sabit Tuttu
Yorum

Rusya Merkez Bankası, resmi web sitesi üzerinden yaptığı açıklamada, politika faizini yüzde 7,5’te sabit tuttuğunu açıkladı. Banka, Rusya’daki fiyat artışının 2022’nin son ayından beri arttığını, fakat ılımlı seviyelerde kaldığını ifade etti.

Duyuruda ekonomik faaliyetlerin tahminlerden daha fazla toparlandığına dikkat çekildi ve “Rusya Merkez Bankası, politika faizinde değişikliğe gitmeyerek yüzde 7,5 seviyesinde sabit bırakma kararı almıştır.” ifadelerine yer verildi.

Piyasalardaki beklenti de Rusya’nın faizi değiştirmeyeceği yönündeydi. Açıklamada, istihdam piyasasındaki duruma, artan bütçe harcamalarının ve kötüleşen dış ticaret verilerine işaret ederek bunların enflasyon yanlısı riskleri yükselttiğine vurgu yapıldı.

Rusya Merkez Bankası, yıl sonu enflasyon oranının yüzde 4,5 ila 6,5 seviyesinde gerçekleşeceği beklentisini paylaştı. Yıl sonu büyüme oranının da yüzde 0,5 – yüzde 2 seviyelerinde gerçekleşeceği tahmin ediliyor.

Banka, Batılı ülkelerin sert yaptırımlarıyla faiz oranlarını yüzde 20’ye kadar çıkarmıştı. Daha sonraki süreçte indirim sürecine girilmişti ve geçen yılın Eylül ayında politika faizi yüzde 7,5 oranına düşürülmüştü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu