Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya Dış Ticarete Dikkat Çekerek Faizi Yüzde 7,5’te Sabit Tuttu

Faiz oranını yüzde 7,5 oranında tutarak değiştirmeyen Rusya Merkez Bankası, yıl sonu enflasyon tahminlerini de paylaştı. İşte detaylar;
Rusya Dış Ticarete Dikkat Çekerek Faizi Yüzde 7,5’te Sabit Tuttu
HABER GİRİŞ

Rusya Merkez Bankası, resmi web sitesi üzerinden yaptığı açıklamada, politika faizini yüzde 7,5’te sabit tuttuğunu açıkladı. Banka, Rusya’daki fiyat artışının 2022’nin son ayından beri arttığını, fakat ılımlı seviyelerde kaldığını ifade etti.

Duyuruda ekonomik faaliyetlerin tahminlerden daha fazla toparlandığına dikkat çekildi ve “Rusya Merkez Bankası, politika faizinde değişikliğe gitmeyerek yüzde 7,5 seviyesinde sabit bırakma kararı almıştır.” ifadelerine yer verildi.

Piyasalardaki beklenti de Rusya’nın faizi değiştirmeyeceği yönündeydi. Açıklamada, istihdam piyasasındaki duruma, artan bütçe harcamalarının ve kötüleşen dış ticaret verilerine işaret ederek bunların enflasyon yanlısı riskleri yükselttiğine vurgu yapıldı.

Rusya Merkez Bankası, yıl sonu enflasyon oranının yüzde 4,5 ila 6,5 seviyesinde gerçekleşeceği beklentisini paylaştı. Yıl sonu büyüme oranının da yüzde 0,5 – yüzde 2 seviyelerinde gerçekleşeceği tahmin ediliyor.

Banka, Batılı ülkelerin sert yaptırımlarıyla faiz oranlarını yüzde 20’ye kadar çıkarmıştı. Daha sonraki süreçte indirim sürecine girilmişti ve geçen yılın Eylül ayında politika faizi yüzde 7,5 oranına düşürülmüştü.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.