Yatırım yapmaya başla!

Rusya CryptoRuble İsimli Resmi Sanal Parası için Görüşmeler Yapıyor

Rusya sonunda kendi sanal parasını üreteceğiniz açıkladı. CryptoRuble isimli yeni coin hakkında detaylar haberde;
Rusya CryptoRuble İsimli Resmi Sanal Parası için Görüşmeler Yapıyor

Rusya’nın kripto para dünyasına ne kadar sıcak baktığını hepimiz biliyoruz. Ethereuma destek veriyor ve yaratıcısı Vitalik Buterin ile sıkı ilişkiler kuruyordu. Son olarak bitcoin işlemlerini yasaklaması ile dikkat çekmişti. İşte bu hamlenin nedeni de belli oldu! Rusya kendi kripto para birimini yaratmak için gereken yetkileri ilgili makamlara verdi. Daha önce kripto para araştırmacıları için 2,5 milyon ruble ödül koymuştu. Şimdi ise ilk girişimi gerçekleştiriyor.

Rusya’dan gelen ilk açıklamalara göre hükümet; kendi kripto parasını üretmek için resmi makamlara yetki vermeye hazır.

Rusya Kendi Sanal Parasını Üretecek

CryptoRuble ismi verilecek olan kripto paranın kontrolü Rusya tarafından sağlanacak ve Ruble ile doğrudan değiştirilebilecek.

CryptoRuble'nin Kontrolünü Rusya Sağlayacak

Yapılan açıklamalara göre doğrudan dönüşümü sağlanabilecek olan kripto parayı satan kişi, kaynaklarını resmi bir şekilde tebliğ etmek zorunda. Etmezse Rusya’nın % 13’e yakın vergi uygulamasına tabi tutulacak. Aynı koşullar, kripto para ile altın arasında yapılan satın alma işleminde de söz konusu olacak.

CryptoRuble konusunda Rusya Haberleşme Bakanı Nikolay Nikiforov, tek ve basit bir nedenle üretime karar verdiklerini söyledi.

Rusya Haberleşme Bakanı Nikolay Nikiforov

Nikiforov, eğer bu üretimi yapmazlarsa 2 ay içerisinde Avrupa Ekonomi Topluluğu’ndaki (EurAsEC) komşularının yapacaklarını açıkladı.
Bir merkez bağlı olmamaları ile ön plana çıkan kripto paraların, bu şekilde resmileştirilmesi konusunda ciddi fikir ayrılıkları yaşanmaya başladı. Rusya’nın tavrı konusunda da ‘dengesizlik’ yorumları yapılıyor. Putin’in ethereuma destek vermesi, bitcoini önce benimseyip sonra yasaklamaya çalışması ve şimdi de kendi kripto parasını yaratmak istemesi, bazı çevrelerden tepki toplamaya devam ediyor.

CryptoRuble’nin blockchain tabanlı bir kripto paraya benzer şekilde üretilecek olması, ama dolandırıcılığa karşı güvenli olması amaçlanıyor.

CryptoRuble'nin Dolandırıcılık Önlemi

Kripto paralara duyulan güvensizlik, Rusya’nın bu hamlesiyle bir miktar kırılabilir gibi görünüyor. Ama vergilendirme gibi konular, kripto paraların mantığına aykırı olarak algılanıyor. Bu durum karşısında tercih edilme ihtimalinin azalması ve böylece ülkenin sanal paraya yasak getirmesi de muhtemel görülüyor. Detaylar paylaşıldıkça durumun daha da netlik kazanması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum