Yatırım yapmaya başla!

Rusya ve Çin İkili Ticarette Ulusal Para Birimlerini Destekliyor

Ülkelerin ikili ticaretlerinde dolar bağımlılığının azalması ve ulusal para birimlerinin kullanılması konusuna destek artıyor. İşte Rusya ve Çin'den gelen desteğin detaylar;
Rusya ve Çin İkili Ticarette Ulusal Para Birimlerini Destekliyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin ile ikili ticarette ulusal para birimlerinin kullanılmasını desteklediklerini belirtti. Yaptığı açıklamada, “Rusya ve Çin, ikili ticarette ulusal para birimlerinin daha yoğun bir şekilde kullanılmasına yönelik desteğini teyit ediyor,” dedi. Aynı zamanda ulusal para birimlerinin kullanımının küresel piyasalarda artan risklere karşı önemli olduğunu belirtti.

Putin, Çin ile yapılan ticarette bankacılık sisteminin istikrarını sağlamak adına ulusal para kullanmanın önemli olduğunu söyledi.

Putin: "Ulusal Para Kullanımı Önemli"

Rusya’nın Vladivostok kentinde düzenlenen Doğu Ekonomi Forumu kapsamında Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile görüştü. Görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Putin, Çin ile aralarındaki ticaret hacminin geçen yıla göre yüzde 30 arttığını ifade etti. Bu artış ile 50 milyar dolara ulaştığına işaret ederek, “bu yılın sonuna kadar ikili ticaretimizin rekor seviye olan 100 milyar dolara çıkacağına inanıyoruz,” dedi.

Ulusal para birimlerinin kullanılmasının küresel risklerden korunmak için önemli olduğu vurgulandı.

Küresel Riskler Açısından Ulusal Para Önemli

Putin, Rusya ile Çin arasındaki yol haritasına uygun olarak Kore Yarımadası’ndaki durumun siyasi ve diplomatik çözümü konusunda ortak çabaların devam ettiğini de dile getirdi. Putin, “Kuzey ve Güney Kore yönetimlerinin ikili ilişkileri yeniden tesis etmek için attıkları adımları destekliyoruz. Elbette Kuzey Kore ve ABD arasındaki ilişkilerin normalleşmesinin de Kore Yarımadası’ndaki çözüm sürecinin önemli bir unsuru olduğuna inanıyoruz,” ifadelerini kullandı.

Bugün Rusya ile ilgili bir diğer gelişme ise net sermaye çıkışına dair veriler oldu.

Rusya Net Sermaye Çıkışı

Rusya’dan net sermaye çıkışı ile ilgili veri, yılın ilk 8 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 176 artış yaşandığını ve 26,5 milyar dolara ulaştığını gösterdi. Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan duyuruda, çıkışların ağırlıklı olarak bankacılık sektöründen kaynaklandığı belirtildi. Bu dönemde bankaların yabancı varlıklarını artırdığı da kaydedildi.

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından yayınlanan bir tahminde ise sermaye çıkışının yıl sonunda 41 milyar dolar olacağı belirtilmişti. Rusya’dan net sermaye çıkışı, 2017 yılında 2016 yılına göre yüzde 58 artmış ve 31,3 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum