Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya Büyükelçisi: Tahıl Anlaşmasında Sözler Tutulmadı!

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Erkhov, tahıl koridoru kapsamındaki tedarik sözlerinin tutulmadığını sadece Ukrayna ile olan kısmın uygulandığını savundu.
Rusya Büyükelçisi: Tahıl Anlaşmasında Sözler Tutulmadı!
HABER GİRİŞ

Rusya Federasyonu Büyükelçisi Aleksei V. Erkhov, tahıl koridoru ile ilgili dikkat çekici yorumlarda bulundu. Avrupalı tüketicilerin ucuz Rus gazından vazgeçemeyeceğini söyleyerek Türk iş insanlarına, “Batı jeopolitik emellerinin bedelini cebinizden alacak.” dedi.

Tahıl koridoru kapsamında Rusya’ya verilen sözlerin yerine getirilmediğine dikkat çeken Erkhov, anlaşmadan Ukrayna’nın daha fazla yararlandığını kaydetti. Rus ürünlerinin Avrupa’ya sevkinin hala gerçekleşmediğini belirterek, yaşananların gelecek dönemde gıda güvenliğini tehdit edeceğini bildirdi.

Tahıl Anlaşmasından Afrika Ülkelerine Yüzde 3 Pay Düştü

Avrupa’nın Rusya’ya karşı kısıtlamalar uygularken tedarik konusunda Avrupa için endişelenmenin ilginç olduğunu savunan Erkhov, “Asya, Afrika ve Latin Amerika ne durumda?” diyerek, tahıl anlaşmasından en muhtaç Afrika ülkelerine (Somali, Etiyopya, Yemen ve Sudan) yüzde 3 pay düştüğünün bilgisini verdi.

Dünya’nın özel haberine göre Erkhov, 22 Temmuz’da İstanbul’da yapılan anlaşmanın kapsamının sadece Ukrayna’dan tahıl sevkiyatını içermediğini söyledi. Anlaşmanın, Rusya’dan tarım ürünlerini ve gübre ihracatını da normalleşmesini kapsadığını vurguladı.

Rusya İhracatını Kendi İmkanları ile Yapıyor

Rus ürünlerinin tedarikini kolaylaştırmak için verilen sözlerin yerine getirilmediğini paylaşarak, anlaşmanın Ukrayna ile ilgili kısmının uygulandığına dikkat çekti. Rusya’nın ihracatını kendi imkanlarıyla yaptığını, Türkiye dahil uluslararası piyasaya ürünlerin tedarik edildiğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Sektörün ana finans kuruluşu olan “Rosselhozbank”ın SWIFT sisteminden ihraç ve teslim edilen malların ödemelerinin alınamadığını vurguladı. Avrupa ülkeleri üzerinden Rus gübre ihracat engellerinin kalkmadığını ve Rus gemilerinin Avrupa limanlarına giriş sağlayamadığını iletti.

“Rusya Artık Sivil Gemilerin Güvenliğini Garanti Edemez!”

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Erkhov, “Rusya artık sivil gemilerin güvenliğini garanti edemez.” diyerek dikkat çekti. Sebep olarak, Kiev rejiminin 29 Ekim’de İngiltere’nin desteği ile tahıl koridorunun güvenliğini sağlayan görevli Rus gemilerine gerçekleştirdiği iddia edilen terör saldırısını öne sürdü.

Türkiye’nin önemli miktarda Rus gazı tedarik ettiği hatırlatılan açıklamada, Türkiye’nin Rusya’yı güvenli gaz tedarikçisi olarak gördüğü kaydedildi. Rusya’nın ise üstlendiği bu görevi her zaman yerine getireceği vurgulandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.