Yatırım yapmaya başla!

Rusya Booking.com’a Haksız Rekabet Uyguladığı Gerekçesiyle Soruşturma Başlattı

Daha önce Türkiye’de yasaklanan Booking.com’a bir yaptırım da Rusya’dan geldi.
Rusya Booking.com’a Haksız Rekabet Uyguladığı Gerekçesiyle Soruşturma Başlattı

İnternetin yaygınlaşması ile beraber insanlar pek çok aktivitesini burada kurulan mecralar aracılığı ile gerçekleştiriyor. Seyahat etmek isteyenler ya da tatil yeri arayanlar için son yıllarda pek çok internet platformu geliştirildi. Bunlar arasında en çok takip edilenlerin başında ise Booking.com geliyor. ABD merkezli seyahat sitesi bir süre öncesine kadar ülkemizde de yaygın bir şekilde kullanılıyordu.

Ancak şirketin haksız rekabet uyguladığı gerekçesiyle web sitesi erişime engellenmişti. Ülkemizde bu haberler ile adından söz ettiren Booking.com’a bir yaptırım da Rusya’dan geldi. Site henüz ülkede erişim kısıtlaması ile karşılaşması ancak Rusya hükümeti rekabete aykırı uygulamalarda bulunduğu gerekçesiyle soruşturma başlatma kararı aldı.

Booking.com’a Rusya’da Soruşturma

Booking.com’a Rusya’da Soruşturma

Rekabete aykırı davrandığı gerekçesi ile incelemeye alınan Booking.com için Rus yetkililerden önemli açıklamalar geldi. Açıklamada şirketin otel ve pansiyonlar ile yaptığı sözleşme gereği, başka sitelere daha uygun fiyatlar verilmesinin engellendiği belirtiliyor. Yetkililer Booking.com’u 12 Kasım tarihinde bu konuyla ilgili uyardıklarını ancak şirketten herhangi bir cevap alamadıklarını ifade ediyor.

Yürütülen soruşturma sonrası Booking.com’un Rusya’nın tekel karşıtı yasaları çiğnediği kanısına varılır ise şirketin para cezası ile beraber gelirinin yüzde 15’ini ödemek durumunda kalacağı söyleniyor. Booking.com kısa bir süre önce Avrupa Komisyonu ile bir anlaşma yapmış ve web sitesindeki indirimleri nasıl pazarlayacağına dair yeni bir düzenleme yapacağının açıklamasını yapmıştı.

Soruşturma sonrası şirketin Rusya’daki çalışma şeklini değiştirmek durumunda kalacağı belirtiliyor. Eğer Booking.com, Rusya ile anlaşırsa değişiklik yapan ABD’li ilk şirket olmayacak. Daha önce 2017 yılında Google, Android işletim sisteminde varsayılan arama motoru olarak Yandex’i tanımlı hale getirmek durumunda kalmıştı. Rusya resmi kurumları Booking.com’un kendi ülkesindeki kurallara 16 Haziran 2020 tarihine kadar uyum sağlamasını talep ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum