Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya: BM, Ukrayna Ordusunun Yaptıklarını Objektif Yansıtmıyor

Rusya'nın BM Cenevre Daimi Temsilcisi Gatilov, Ukrayna ordusunun yaptıklarına dair objektif bir değerlendirme göremediklerini belirtti. Detaylar;
Rusya: BM, Ukrayna Ordusunun Yaptıklarını Objektif Yansıtmıyor
HABER GİRİŞ

Rusya’nın Cenevre’deki Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezi Daimi Temsilcisi Gennady Gatilov, Ukrayna’da işlenen suçlar konusunda BM’yi düzenli olarak bilgilendirmelerine rağmen olması gereken objektif yaklaşımı göremediklerini ifade etti.

İnsan haklarının korunmasını denetleyen BM organlarına düzenli olarak Ukrayna silahlı kuvvetlerinin işlediği suçlarla ilgili raporlar sunduklarını ancak bunların kayıtsızlıkla karşılandığını söyledi.

Düzenli olarak neredeyse her gün, Ukrayna’da olup bitenlerin gerçek doğasını, Ukrayna silahlı kuvvetlerinin suçlarını ortaya koyan materyalleri sağladıklarını belirtti.

“Ukraynalı Askerlerin Neler Yaptıkları Objektif Değerlendirilmiyor”

“Bunlar, Ukrayna ordusunun işlediği suçları ortaya koyan resimler, fotoğraflar içeren çok sayıda, çok sayfalı belgelerdir. Bunları düzenli olarak BM’nin insan hakları organlarına gönderiyoruz.” diyen Gatilov, bunun karşılığında ya hiç yanıt alamadıklarını ya da basmakalıp yanıtlar aldıklarını kaydetti.

BM belgelerinde neler olduğuna ya da Ukraynalı askerlerin ne yaptığına dair henüz objektif bir değerlendirme göremediklerinin altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

Daha önce, BM İnsan Hakları Konseyi tarafından kurulan Ukrayna Bağımsız Uluslararası Soruşturma Komisyonu, BM İnsan Hakları Konseyi’nin 54. oturumunda Cenevre’de sunduğu rapor uyarınca, Ukrayna silahlı kuvvetleri tarafından işlenen insan hakları ihlallerine ilişkin hızlı ve kapsamlı bir soruşturma beklediğini Kiev’e hatırlattı.

“Herhangi Bir Raporun Açılması Gerçekleri Gösterecektir”

Gatilov, BM İnsan Hakları Konseyi’nin Nisan 2023’teki 52. oturumunda “Bu komisyonun bağımsızlığının sadece kağıt üzerinde yansıtıldığını” söyledi. “Batılı ülkeler tarafından oluşturulan bu mekanizma sadece tek taraflı ve dikkatlice filtrelenmiş Rusya karşıtı bilgileri yaymak üzere tasarlanmıştır.” şeklinde konuştu.

Diplomat, komisyonun bağımsız olmadığının herhangi bir raporunun açılmasıyla kolayca kanıtlanabileceğini açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.