Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya, Batı’yı Kendi Ülkesindeki Varlıklarla Tehdit Etti

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, Batılı ülkelere ait varlıklara el koyabilecekleri imasında bulundu. Detaylar geliyor...
Rusya, Batı’yı Kendi Ülkesindeki Varlıklarla Tehdit Etti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Batılı ülkeler Ukrayna’ya yönelik operasyonu nedeniyle Rusya’ya karşı çok sayıda yaptırım uyguluyor. Rusya cephesinden ise bu yaptırımlara karşı tehditkar açıklamalar geldi.

Üst düzey bir yetkili Moskova’yı yaptırımlarla vuran hükümetleri sert bir şekilde eleştirdi ve Batılı ülkelere ait varlıklara ve işletmelere el koyma fikrinden vazgeçmediklerini söyledi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova, Batı’nın Rusya’nın dondurulan devlet varlıklarını kullanmaya karar vermesi halinde buna göre hareket etmeye hazır oldukları konusunda uyardı.

Zakharova açıklamasında, “Yaptırımlar bizim tarafımızdan yasadışı ve meydan okurcasına düşmanca bir saldırı olarak yorumlanacak ve bize çıkarlarımızı korumak için misilleme yapma hakkı verecek” ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği dış politika şefi Josep Borrell de dahil olmak üzere üst düzey Batılı yetkililer, Ukrayna’nın savaştan sonra yeniden inşasını finanse etmek için donmuş rezervlere el konulmasını önerdiler.

GCM Yatırım Banner

Zakharova: Batı Uluslararası Hukuku İhlal Ediyor

Zakharova, Batı’nın varlıkları dondurma hamlesini uluslararası hukukun ihlali olarak nitelendirdi. “Batılı ülkelerin dış varlıklarını, ülkemiz topraklarında bulunan işletmeleri ve vatandaşları unutmamalıyız.” ifadelerini kullanan Zakharova, demokrasi, açık ekonomi, özel mülkiyet ve yargı bağımsızlığı ilkelerine bağlı kalınmaması halinde, buna göre hareket edeceklerini söyledi.

Petrol devi BP, Fransız otomobil üreticisi Renault ve McDonald’s da dahil olmak üzere çok sayıda uluslararası şirket, Rusya’nın operasyon başlatmasının ardından sert Batı yaptırımlarına yanıt olarak somut adımlar attılar.

Rus milletvekilleri Mayıs ayında, hükümetin Batılı şirketlerin varlıklarını kamulaştırmasına izin verecek bir yasa tasarısını henüz tüzük kitaplarında yer almamasına rağmen ilk kez onaylamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.