Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya Başbakanı: Hedefimiz Çin ile Ticareti 200 Milyar Dolara Çıkarmak

Rusya-Çin Ekonomik Forumu’na katılmak için Çin'i ziyaret eden Rusya Başbakanı Mihail Mişustin, iki ülke arasındaki ticaret hacmini geliştirmek istediklerini söyledi. Detaylar;
Rusya Başbakanı: Hedefimiz Çin ile Ticareti 200 Milyar Dolara Çıkarmak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya-Çin Ekonomik Forumu’na katılmak, Şanghay Petrokimya Araştırma Enstitüsü’nü ziyaret etmek ve yetkililerle görüşme yapmak üzere Çin’e gelen Rusya Başbakanı Mihail Mişustin, iki ülke arasındaki ticaret hacmini geliştirmek istediklerini ifade etti.

Mişustin, bugünkü açıklamasında Rusya ile Çin arasındaki ticaretin 2023 yılında 200 milyar dolara çıkmasını hedeflediklerini belirtti.

Mişustin: İki Ülkenin Ortak Hedefi Doğrultusunda Çalışıyoruz

Rusya-Çin İş Forumu’nda açıklamalarda bulunan isim, iki ülkenin devlet başkanları Vladimir Putin ve Xi Jinping‘in ortak hedefleri doğrultusunda bu yıl karşılıklı ticareti 200 milyar dolara çıkarmak için çalıştıklarını dile getirdi.

“Ülkemiz dinamik olarak gelişen pazarlara bakıyor. Dünyanın hızla gelişen ekonomileriyle ticaretimizi genişlettik. Bu sözler büyük dostumuz Çin için tamamen geçerli” diyen Mişustin, dost ülkelerle bağlar kurmaya devam edeceklerini, bunun Putin’in bu yıl için belirlediği altı temel görevden biri olduğunu söyledi.

Girişim ve organizasyon becerilerinin ortaya koyulması için fırsatlar oluştuğuna dikkat çeken Mişustin, “Rusya, bu çağrıya cevap verecek iş dünyasının temsilcilerine destek sağlamaya hazır” ifadesini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Mişustin, günün ilerleyen saatlerinde BRICS Yeni Kalkınma Bankası (NDB) Başkanı Dilma Rousseff ile bir araya geldi. Brezilya’nın eski cumhurbaşkanını atanmasından dolayı kutlayan isim, “Sizin liderliğinizde Yeni Kalkınma Bankası’nın kendisine verilen görevleri başarıyla yerine getireceğinden eminim. Bu, öncelikle bankanın uluslararası prestijini artırmak, ülkemiz de dahil olmak üzere operasyonlarını genişletmek için gerekli” şeklinde konuştu.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Kommersant

Bankanın çalışmalarının birliğe üye ülkelerin ekonomik ve yatırım etkileşimine katkıda bulunacağını; ticaret, enerji, yüksek teknoloji, ulaşım ve lojistik altyapı ve diğer alanlarda umut vadeden projelerin teşvik edilmesine ivme kazandıracağını umduğunu da dile getirdi.

Ticaret Hacmi Dikkat Çekici Büyüme Gösteriyor

Rusya ile Çin arasındaki ticaret hacmi, bu yılın dört ayı itibarıyla geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 41 büyüyerek 71.15 milyar dolara ulaştı.

Mişustin ayrıca toplam yatırımı 165 milyar doları aşan yaklaşık 80 büyük ortak projenin şimdiden belirlenmiş olduğunu söyledi.

Çin Gümrük Genel İdaresi’ne göre bu yılın Ocak-Nisan döneminde Çin’in Rusya’ya ihracatı bir önceki yıla göre yüzde 67.2 artışla 33.69 milyar doları buldu.

Rusya’dan yapılan ithalat, yüzde 24.8 artışla 39.46 milyar dolara yükseldi.

Nisan ayı itibarıyla Rusya, Çin’e 19.23 milyar dolarlık, Çin de Rusya’ya 9.61 milyar dolarlık ticaret gerçekleştirdi.

Bir Dizi İkili Anlaşmaya İmza Atacak

Pekin’e geçecek Rusya Başbakanı’nın, burada Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ve Devlet Konseyi Başbakanı Li Qiang ile görüşme yapması bekleniyor. Görüşmeler sonucunda bir dizi ikili anlaşmaya imza atılması planlanıyor.

Daha önce, 20 Mart’ta Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Moskova’ya üç günlük bir ziyarette bulunmuştu. İlk gün Vladimir Putin ile dört buçuk saat süren gayrı resmi bir görüşme yapan isim, 21 Mart’ta resmi görüşmelere başlamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.