Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya Artan Talep Nedeniyle Ayçiçek Yağı İhracatına Kota Getirdi

Rusya artan küresel talepten kaynaklı olarak iç piyasayı korumak için ayçiçek yağı ihracatına geçici kota getirmeye karar verdi.
Rusya Artan Talep Nedeniyle Ayçiçek Yağı İhracatına Kota Getirdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Ukrayna savaşıyla birlikte gündeme gelen buğday ve ayçiçek yağı meselesine dair Rusya’dan bir karar geldi. Rusya Tarım Bakanlığı, küresel talebin artması nedeniyle ayçiçek yağı ihracatına kota getirdiğini duyurdu.

15 Nisan’da başlayacak olan kota uygulaması 31 Ağustos’a kadar sürecek. Kota miktarının 1,5 milyon ton olduğu ifade edilirken, alınan kararın iç piyasa istikrarını korumak için belirlendiği söylendi. İlaveten 1 Nisan’dan itibaren ise ayçiçeği çekirdeği ve kanola ihracatının geçici olarak yasaklandığı açıklandı.

Ukrayna yıllık 7,3 milyon ton ile dünyanın en büyük ayçiçek yağı üreticisi konumunda. Onun hemen arkasında 5,8 milyon tonla Rusya yer alıyor. Her ikisi de aynı zamanda dünyanın en büyük yağ ihracatçısı olduğu için beş haftadır süren savaş arz endişesinin doğmasına yol açtı.

Ayçiçek yağı fiyatları bu gelişmelerle dünyada olduğu gibi ülkemizde de artış gösterdi. Vatandaşlar geçtiğimiz günlerde tedarik sıkıntısı olacağı kaygısıyla marketleri yağmalarken, hükümet kanadından gelen açıklamalar tansiyonun düşmesini sağladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, birçok kez Türkiye’nin yağ sıkıntısı olmadığını dile getirdi. Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüştükten sonra da savaş nedeniyle takılıp kalan, 6 bin ton yağ yüklü gemi ülkemize geldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu