Yatırım yapmaya başla!

Rusya’nın Açıklamasından Destek Bulan Petrol Yükseliyor

Rusya’nın Açıklamasından Destek Bulan Petrol Yükseliyor

Petrol piyasası son bir haftadır oldukça hareketli gelişmeler yaşıyor. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz hafta petrolün üretimi konusunda OPEC ülkeleri ve Rusya, oldukça kritik bir toplantı gerçekleştirmişlerdi. Toplantı sonrası taraflar, petrol üretimini Ocak ayı seviyesinde dondurma kararı almışlardı. Bu gelişmeyle birlikte hareketlenen petrol, haftanın başında küresel hisse senetlerinde görülen tırmanışların etkisiyle değer kaybetmesinin ardından yükselişe geçmişti. Ardından İran, Irak ve Venezuela arasında bir toplantı gerçekleşmişti. Toplantı öncesi uzmanların İran’ın kararının petrolün seyir tablosuyla ilgili belirleyici olacağını belirtmesiyle birlikte, petrol yatay bir seyir izlemişti. Toplantının ardından İranlı yetkililerin yaptıkları açıklamalarda petrol üretimini Ocak ayı seviyesinde dondurma kararını desteklediklerini açıklamalarıyla birlikte, petrol tırmanışını sürdürmüştü. Ancak işlem haftasının son gününde ABD’de açıklanan petrol stok verileri, petrolün değer kazanımlarına darbe vurdu. Stok verilerinin son 80 yılın en üst seviyelerini işaret etmesiyle birlikte petrol, haftanın son işlem gününde düşüşe geçmişti.

Bu işlem haftasının ilk gününde ise Rusya’dan gelen açıklamalar, petrolün yeniden tırmanışa geçmesini sağladı. Rusya, geçtiğimiz hafta alınan üretimi dondurma kararıyla ilgili görüşmelerin resmi olarak 1 Mart tarihinde yapılacağını açıkladı. Rusya’dan gelen bu açıklama, petrolde pozitif etki uyandırdı ve böylelikle petrol yeniden tırmanışa geçti.

Vadeli petrol kontratları, Londra’da bugün yüzde 1.5 oranında değer kazandı. Böylelikle vadeli kontratlar son iki günde yaşanan yüzde 4.3 oranındaki düşüşleri sonlandırmış oldu. Ancak petrol fiyatları bu yıl halen yüzde 10 oranında aşağı seyrini sürdürüyor.

“Anlaşma onaylansa bile kısa vadede değişiklik olmayacak!”

Sydney’de CMC Markets Baş Analisti Ric Spooner, bugün Rusya’dan gelen açıklama ve petrol piyasasında yaşanan gelişmelerle ilgili olarak görüş bildirdi. Spooner yaptığı değerlendirmede, Rusya’nın belirttiği tarihte anlaşmanın gerçekleşmesi halinde bile petrol fiyatlarında kısa vadede bir değişikliğin olmayacağını savundu. Açıklamalarının devamında ise Spooner, petrol fiyatlarının sürekli artan stokların baskısı altında kaldığını ve bu durumun düşüşlere sebep olabileceğini ifade etti.

Avrupa göstergesi olan Brent petrolü bugünkü işlemlerde 48 sent yükseldi ve varil başına 33,49 dolar seviylerine kadar tırmandı.

ABD göstergesi olan Batı Teksas petrolü (WTI) ise bugünkü işlemlerde 50 sent oranında değer kazandı ve varil başına 30,14 dolar seviyelerine kadar tırmandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum