Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya: ABD’nin Eylemleri Nükleer Riskleri Artırıyor

ABD’nin bazı anlaşmalardan çekilmesinin nükleer kontrole darbe vurduğunu belirten Rus büyükelçiliği, diğer ülkeleri düşünmeden hareket ettiğini açıkladı.
Rusya: ABD’nin Eylemleri Nükleer Riskleri Artırıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’da başlattığı saldırılarına ara vermeden devam ediyor. Savaşın ilk günlerinden itibaren Rusya’yı caydırmak amacıyla eşi benzeri görülmemiş ekonomik yaptırım uygulandı. Ancak Rus tarafı defalarca, bunların kendilerinden çok Avrupa halkına zarar vereceğini söyledi.

ABD’nin ise asıl amacının Ukrayna’ya yardım etmek değil, savaşın uzamasını sağlamak olduğu yönünde düşünceler ortaya atıldı.

Rusya’nın Washington Büyükelçiliği’nden yeni bir açıklama geldi. Yapılan açıklamada, ABD’nin diğer ülkelerin güvenlik ve çıkarlarını hiçe saydığı belirtildi.

Bu şekilde davranmaya devam etmesinin nükleer risklerin artmasına katkıda bulunduğu söylenen açıklamada, ABD’nin Rusya ile çatışmaya girmesine sebep olacak adımlar attığı ifade edildi.

ABD’nin INF Antlaşması’ndan tek taraflı olarak çekilmesinin ve Açık Semalar Antlaşması’na katılımının feshedilmesinin sorun yarattığı, nükleer füze kontrolü rejimlerine ciddi bir darbe vurduğu aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Rusya Nükleer Riskleri Azaltmak için Çaba Gösteriyor

Rusya’nın nükleer silaha sahip bir devlet olarak yükümlülüklerini yerine getirmeye ve nükleer riskleri ortadan kaldırmak için her türlü çabayı gösterdiği kaydedildi.

Büyükelçilik tarafından aktarılan bilgide, “Rusya’nın girişimiyle nükleer savaşın kabul edilemezliği ilkesi ikili düzeyde ve nükleer beş formatında onaylandı.” denildi.

ABD’nin sert bir şekilde eleştirildiği yazıda, Hiroşima ve Nagazaki halkının barış yanlısı adımlarına karşı, bu insanları atom bombalarına maruz bırakan bir ülke tarafından sorumsuzlukla suçlanmalarının garip olduğu belirtildi.

Bu arada Ukrayna’nın Zaporijya nükleer santraline yönelik riskler de devam ediyor. Rusya ve Ukrayna’da bölgede artan bombalar nedeniyle birbirini suçlarken, durumun ciddiyeti her geçen dakika artıyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Avrupa’nın en büyük nükleer santralini korumak için dünyaya güç ve kararlılık çağrısı yaptı. Eğer Rusya şimdi durdurulmazsa, bunun tüm dünyanın kaybı olacağını sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.