Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya, ABD’nin Avrupa’daki NATO Üslerindeki Silahlanmasından Endişeli

ABD'nin Avrupa'daki NATO üslerine yönelik silahlandırması Rusya'yı huzursuz ediyor. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Grushko duruma dair uyarıda bulundu.
Rusya, ABD’nin Avrupa’daki NATO Üslerindeki Silahlanmasından Endişeli
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya’dan üst düzey bir yetkili, modernize edilmiş ABD B61 taktik nükleer silahlarının Avrupa’daki NATO üslerine daha hızlı konuşlandırılmasının nükleer eşiği düşüreceğini ve bu hamlenin askeri planlamada dikkate alınacağını söyledi.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Alexander Grushko, “Nükleer silahları modernize etme planlarını, Avrupa’daki serbest düşüşlü bombaları görmezden gelemeyiz.” açıklamasını yaptı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, iki Soğuk Savaş süper gücünün nükleer savaşa en çok yaklaştığı 1962 Küba Füze Krizi’nden bu yana Moskova ile Batı arasındaki en ciddi çatışmayı tetikledi.

Rusya’nın hazır durumda yaklaşık 2.000 taktik nükleer silahı varken, Amerika Birleşik Devletleri’nin yarısı İtalya, Almanya, Türkiye, Belçika ve Hollanda’daki üslerde bulunan bu tür yaklaşık 200 silahı bulunuyor.

ABD, B61’in modernize edilmiş bir versiyonu olan B61-12’nin konuşlandırılmasını hızlandırması ve yeni silahların Aralık ayında Avrupa üslerine ulaştırmayı planlıyor.

GCM Yatırım Banner

ABD, Nükleer Eşiği Düşürüyor

Grushko, ABD’nin nükleer silahları modernize ettiğini ve bunları savaşa hazır hale getirdiğini belirterek, nükleer eşiğin düşürüldüğünü söyledi. Politico, bir sözcünün nükleer ayrıntıların tartışılmayacağını, ancak B61 silahlarının modernizasyonunun yıllardır devam ettiğini söylediğini aktardı.

Ukrayna krizinin ortasında, Başkan Vladimir Putin defalarca Rusya’nın saldırıya uğraması halinde nükleer silahlar da dahil olmak üzere mevcut tüm araçlarla topraklarını savunacağını söyledi.

Moskova’nın geçen ay güçlerinin kontrol ettiği dört Ukrayna bölgesini ilhak ettiğini açıklamasının ardından yorumlar Batı’da özel bir endişe yarattı. Putin, Batı’nın Rusya’ya nükleer şantaj yaptığını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.