Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya ABD ile Temas için Erken Diyerek Nükleer Teftişi Öteledi

Dmitry Peskov, ABD ile şu anda sistemli bir iletişimin olmadığını, söz konusu bir iletişim durumundaysa açıklanmayacağını belirtti. İşte detaylar;
Rusya ABD ile Temas için Erken Diyerek Nükleer Teftişi Öteledi
HABER GİRİŞ

Rusya Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Dmitry Peskov bugünkü açıklamasında Rusya ile ABD arasındaki Yeni Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması (New START) kapsamındaki nükleer tesislerin teftişlerinin yeniden başlatılmasıyla ilgili görüşmeler için erken olduğunu savundu.

ABD ve Rusya ilişkilerinin yeterince hassas olduğunu anımsatan Peskov, söz konusu diyalog için zamana ihtiyaç olduğunu vurguladı. Şu anda sistemli bir iletişimin olmadığını belirterek, söz konusu bir iletişim durumunda da açıklanmaması gerektiğini kaydetti.

ABD ile Rusya Arasındaki New START Anlaşması 2026’da Bitiyor

ABD Silah Kontrolü ve Uluslararası Güvenlik İşleri Müsteşarı Bonnie Jenkins ise daha önce ABD ve Rus yetkililerin New START kapsamında teftişlerin yeniden başlatılmasıyla ilgili bir toplantı düzenlemek için istişarede olduklarını bildirmişti.

Rusya’nın ABD Büyükelçisi Anatoly Antonov ise daha önceden TASS’a verdiği bir demeçte ABD ve müttefiklerinin Moskova’ya uyguladığı yaptırımlara dikkat çekmişti. Yaptırımlar kapsamında ise Rusya’nın anlaşma uyarınca ABD’de teftiş yapmasının fiilen yasak olduğu bir durumun meydana geldiğinin altını çizmişti.

Söz konusu anlaşmayı, ABD ve Rusya’nın 2010 yılında imzalandığına işaret edilerek, anlaşmanın on yıllık olduğu ve normalde Şubat 2021’de sona ermesi gerektiği ifade edildi. Ancak Rusya ve ABD’nin söz konusu anlaşmayı Şubat 2021’de beş yıl süre ile uzattığına dikkat çekildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın