Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Rusya 3Ç20 GSYİH Okumasını %3,4 Düşüşe Revize Etti

Rusya ekonomisi 2020'nin üçüncü çeyreğinde ilk tahminlerden daha az küçüldü. Buna göre küçülme oranı yüzde 3,6 değil yüzde 3,4 oldu.
Rusya 3Ç20 GSYİH Okumasını %3,4 Düşüşe Revize Etti

Rusya Federal Devlet İstatistik Servisi tarafından açıklanan verilere göre gayri safi yurtiçi hasıla 2020’nin üçüncü çeyreğinde ilk tahminden daha az küçüldü. İkinci çeyrekteki yüzde 8 daralmadan toparlanan GSYİH, yüzde 3,6’lık düşüş yönündeki ilk tahmine kıyasla yüzde 3,4 küçüldü.

Koronavirüs salgını ve ilgili kilitlenme önlemleri nedeniyle resesyona giren Rusya’nın 3Ç20 GSYİH’sindeki en büyük itici güç, otel ve restoranlar oldu. Buna göre Covid’den ağır darbe alan otel ve restoranlar ikinci çeyrekteki yüzde 56,9 düşüşün ardından Temmuz-Eylül döneminde yüzde 25,9 geriledi.

Toptan ve perakende ticaret, taşıma ve depolama, profesyonel, bilimsel ve teknik faaliyetler ve eğitim için çıktı da düştü.
Rusya 3Ç20 GSYİH
Kaynak: Trading Economics

Madencilik ve taşocakçılığında üretin yüzde 12,3 düşerken kamu hizmetleri üretimi yüzde 2,6 düştü. Bu arada imalat üretimi değişmedi. Koronavirüs salgını ticari faaliyetleri felce uğrattığı için Rusya ekonomisi bu yıl daraldı ve merkez bankasının faiz oranlarını %4,25’e kadar rekor düşük seviyeye düşürmesine neden oldu. Küresel petrol fiyatlarındaki düşüş de Rusya’nın hükümet gelirlerini olumsuz etkiledi. Dün Rusya Merkez Bankası’ndan gelen açıklamada ülkenin ticaret fazlasının Ekim’de 6,44 milyar dolar olduğunu gösterdi.

Geçen yılın aynı dönemindeki 13,16 milyar ABD doları seviyesinden gerileyen ticaret fazlası, 8,2 milyar dolar yönündeki beklentilerin de altında kaldı.
Rusya Ticaret Fazlası
Kaynak: Trading Economics

Bunun başlıca nedeni yükselen COVID-19 vakalarının ve yeni kilitlemelerin küresel talebi baskılaması oldu. Bağımsız Devletler Topluluğu dışı satışların azalması nedeniyle ihracat yüzde 23,8 düştü. Bağımsız Devletler Topluluğu ihracatı ise değişmedi.

Bu arada Bağımsız Devletler Topluluğu dışı ülkelerden yapılan alımlar yüzde 8,9, Bağımsız Devletler Topluluğu’nden yapılanlar ise yüzde 8,6 düşerken ithalat yüzde 8,8 düştü. Yeni günlük vakalarıyla endişeleri artıran Rusya’da toplam vaka sayııs 2,6 milyona doğru ilerliyor. Ülkede Covid nedeniyle 45 binin üzerinde kişi hayatını kaybederken 2 milyonun üzerinde hasta iyileşmiş.Son olarak 11 Aralık’ta 28 bin 585 yeni vaka bildirilmiş.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum