Yatırım yapmaya başla!

Rusya’ya 20 Bin Ton Beyaz Et İhracatı Yapılacak

Rusya'nın yasakları bir bir kalkıyor. Beyaz et sektöründeki ambargonun kaldırılması ile 20 bin tona yakın tavuğun ihraç edileceği bildirildi. Detaylar haberimizde...
Rusya’ya 20 Bin Ton Beyaz Et İhracatı Yapılacak

Rusya, Türkiye’den domates ithalatı ambargosunu 1 Mayıs itibariyle resmen kaldırdı. Diplomatik krizlerin yarattığı bürokratik sebeplerle konulan yasağın kaldırıldığı bir başka alan ise beyaz et oldu.

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR) Başkanı Sait Koca, Rusya’nın yasağının tamamen kalkmasına rağmen kanatlı ihracatın bürokrasi nedeniyle henüz başlamadığını, gerekli işlemlerin yapılmasından sonra 20 bin tona yakın beyaz et ihracatı yapılacağını söyledi.

Rusya sağlık raporunu 15 – 20 gün önce onaylayarak, ihracat yapabilir duruma gelmemiz sağlandı.

Piliç eti üretiminde dünyada 8. sırada olduğumuzu söyleyen Sait Koca, geçen yılki üretimin bir önceki yıla göre %11 artışla 2,38 milyon tona yükseldiğini, bu yıl da büyümenin ortalama bu oranlarda gerçekleşmesini beklediklerini ifade etti. Beyaz ete olan talebin yaz aylarında daha fazla olduğunu, Ramazan ayının gelmesiyle de daha da artış olacağını söyledi.

Döviz kurlarındaki yükselişe bağlı olarak sektörün maliyetlerinde de artış meydana geldi.

Dolar karşısında en fazla değer kaybeden para birimi olan Türk lirası, diğer ülke paraları karşısında da zayıf seyrediyor. Döviz kurlarında art arda gelen rekorlar haliyle fiyatlara da yansıyor. Bu konuda açıklama yapan Koca, maliyette artış olmasına rağmen bunu fiyatlara yansıtmadıklarını ve hatta tavuk fiyatlarının geçen yılın da altında olduğunu söyledi.

Geçen yıl 443 bin 21 ton kanatlı et ihracatı yapıldığını hatırlatan Koca, artışın %30 civarında olduğunu söyledi.

Kanatlı et ihracatının 2014 yılında en yüksek seviyelere çıktığı, 2015’te yaşanan kuş gribi nedeniyle durduğu, daha sonra kuş gribi yasağının kalkmasıyla ise 2016 yılının ikinci çeyreği itibariyle yeniden hareketlenmeye başladığı belirtildi. Sait Koca 2018 yılında beyaz et ihracatında %10-15 artışla, 500 bin tona ulaşması hedeflediklerini söyledi. Irak’a yapılan ihracatta ufak tefek sıkıntıların olmasına rağmen Türkiye’nin payında bir azalma olmadığını dile getirdi.

Piliç sektörünün daha da büyümesi için kümes sayısının yeterli ölçüde olması gerektiği söylendi.

Kümes olmadan sektörün büyümesinin mümkün olmadığını belirten Koca, şu anda en büyük sorunun bu konu olduğunu, geçen yıl yapılan desteklerle kümeslerin alakasız yerlere yapıldığını ve gerekli çalışmaların yapılmaması halinde sektörde ciddi anlamda yavaşlama olacağını ifade etti.

Biyogüvenlik Yasası ise bir diğer sorun olarak ön plana çıktı. Söz konusu yasanın bu şekilde olduğu sürece gıda sektöründe çok sıkıntı yaşanacağını söyleyen Koca, mısır için uygulanan gümrük vergisinin sıfırlanmasını talep ettiklerini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum