Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusların Orta Asya’da 10 Bin Ortak Girişimi Bulunuyor

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Orta Asya ülkeleri ile diplomatik ilişkilere ve iş birliği projelerine dair açıklama yaptı.
Rusların Orta Asya’da 10 Bin Ortak Girişimi Bulunuyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Orta Asya ülkeleri ile diplomatik ilişkilerin kurulmasının 30. yıl dönümünde yaptığı açıklamada, iş birliği mesajı verdi. Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan ile tarihi dostluk bağlarına, karşılıklı destek, güven ve saygıdan oluşan zengin geleneklere her zaman güvendiklerini söyledi.

Rusya’nın her şeyden önce komşu devletlerle yapıcı etkileşimi sürdüren, yardımsever bir dış çevre ile ilgilendiğini dile getirdi. Bu doğrultuda Orta Asya’nın tüm ülkeleriyle stratejik ortaklık ilişkileri ve çoğunluk ile ittifak yoluyla bağlı olmalarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Bu ülkelerle iş birliğinin bakanlıklar aracılığıyla en üst düzeyde pratik sonuçlara ulaşmayı amaçlayan zengin bir diyalog ile kurulduğunu, 900’den fazla ikili anlaşmayı ve hükümetler arası anlaşmayı içeren sağlam bir düzenleyici ve yasal çerçeve ile oluşturulduğunu açıkladı.

Rusların Orta Asya’daki 11 Yıllık İş Hacmi 30,5 Milyar Dolar

Lavrov açıklamasında, “Sadece 2010-2021 dönemi için birikmiş Rus yatırımlarının hacmi yaklaşık 30.5 milyar dolardı. 10.000’den fazla Rus ve ortak girişim Orta Asya ülkelerinde 900.000 iş yaratarak faaliyet gösteriyor.” bilgisine yer verdi.

Rusya ve Özbekistan Cumhurbaşkanları arasında Orta Asya’daki ilk nükleer santralin inşasına ilişkin anlaşmaların uygulanmasına yönelik çalışmaların devam ettiğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Bölgesel iş birliğinin iyi komşuluk atmosferinin sürdürülmesinde önemli bir rol oynadığını, devlet başkanlarının katılımıyla bölgelerarası iş birliği forumlarının daha da büyümesine katkı sağladığını sözlerine ekledi.

Rusya’nın Orta Asya devletleriyle ilişkilerinin zengin olduğunu, Rus bilim ve kültür merkezlerinin Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Özbekistan’da faaliyet gösterdiğini açıkladı.

Orta Asya ülkeleri vatandaşlarının Rus üniversitelerine eşit şartlarda girebildiğini, her yıl yaklaşık 160 bin Orta Asya vatandaşının eğitim gördüğünü açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.