Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

RUSI Analistleri: Ukrayna’nın Hava Savunması Acilen Güçlendirilmeli

RUSI analistleri Rusya’nın Ukrayna hava sahası üzerinde yaptığı drone saldırılarına karşı, Batı’nın acilen harekete geçip destek vermesi gerektiğini bildirdi.
RUSI Analistleri: Ukrayna’nın Hava Savunması Acilen Güçlendirilmeli
HABER GİRİŞ

Rusya ile Ukrayna arasında 24 Şubat’tan bu yana devam eden savaşta tansiyon bir türlü düşmek bilmiyor. Binlerce asker ve sivilin hayatını kaybettiği, milyonlarca insanın yerinden olduğu çatışmalara dair gelişmeler tüm dünyanın odağında yer almaya devam ediyor.

Kaynakların aktardığı son bilgiye göre Rusya, İran tarafından tedarik edilen ucuz insansız hava araçlarıyla Ukrayna’yı bomba yağmuruna tuttu.

Saldırılar karşısında Ukrayna’nın hava savunma silahlarının tükenme riski altında olduğu, kendilerini savunmak için acilen Batı’dan yardım alması gerektiği belirtiliyor.

Savunma ve güvenlik kuruluşu RUSI’den (Royal United Service Institute) aktarılan cümlede, Batı’nın Ukrayna’nın hava savunma kapasitesini acilen güçlendirme konusundaki rehavetten, bir an önce kurtulması gerektiği belirtildi.

İran hükümetinin Cumartesi günü ilk kez Rusya’ya çık sayıda insanın hava aracı gönderdiğini kabul ettiği fakat bunun Ukrayna işgalinden çok önce olduğunu iddia ettiği bilgisine yer verildi.

GCM Yatırım Banner

RUSI analistleri Justin Bronk, Jack Watling ve Nick Reynolds, Ukrayna’nın desteklenmemesi durumunda Rus Havacılık Kuvvetlerinin yeniden büyük bir tehdit oluşturma yeteneğini kazanacağını bildirdi.

Zelenski: İran Rusya’nın Savaşı Uzatmasına Yardım Ediyor

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, hafta sonu yaptığı açıklamada İran rejiminin Rusya’ya silah tedariki yaparak savaşı uzatmasına yardım ettiğini söyledi.

Açıklamasında “İran’ın saldırgana silah tedariki olmasaydı, şimdi barışa daha yakın olurduk” şeklinde sözlere yer veren Zelenski, Rusya’nın ülkesinin altyapısına kitlesel bir saldırı yapabilmesi için de İran füzelerine ihtiyacı olduğunu aktardı.

Tüm bu gelişmeler doğrultusunda RUSI analistleri Kiev’in hava saldırılarına karşı koyabilmesi için acil yardıma ihtiyacı olduğu konusunda hemfikir.

Rusya’nın İran tarafından sağlanan patlayıcıları Ukrayna’nın enerji altyapısına zarar vermek için konuşlandırdığı, havaların soğumasıyla birlikte patlatarak yüz binlerce insanı su ve elektrikten mahrum bıraktığı söylendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.