Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rus Sberbank’ta Yaptırım Etkisi: Avrupa Pazarından Ayrılıyor!

Rusya'nın en büyük bankası Sberbank, Avrupa pazarından çekilme kararıyla gündeme geldi. Karar, savaşın yedinci gününde yaptırım dalgası sürerken alındı. İşte detaylar;
Rus Sberbank’ta Yaptırım Etkisi: Avrupa Pazarından Ayrılıyor!
Yorum

Rus bankacılık devi, bugün yaptığı açıklamada yan kuruluşlarının büyük nakit çıkışları ve çalışanların ve mülkün güvenliğine yönelik tehditlerle karşı karşıya kalması nedeniyle Avrupa pazarından ayrıldığını söyledi.

Reuters’ın haberine göre banka şu şekilde açıklamada bulundu:

“Mevcut durumda Sberbank, Avrupa pazarından ayrılma kararı aldı. Grubun bağlı bankaları, anormal nakit çıkışları ve çalışanlarının ve şubelerinin güvenliğine yönelik tehditlerle karşı karşıya kaldı.”

Avusturya’dan Sberbank’ı Kapatma Kararı

Sberbank’ın Avrupa kolu Sberbank Europe AG, yoğun mevduat çıkışlarıyla uğraşırken son darbe Avusturya Sermaye Piyasası Kurumu’ndan (FMA) geldi.

Avrupa Merkez Bankası emriyle FMA, lisanslı kredi kuruluşu Sberbank Europe AG için derhal geçerli olmak üzere, ticari faaliyetlerine tamamen devam etmesini yasaklayan bir karar yayımladı.

Sberbank Europe Group’dan geçtiğimiz gün yapılan açıklamada son jeopolitik gelişmeler ışığında, grubun birçok bankasının çok kısa bir süre içinde önemli miktarda müşteri mevduatı çıkışı kaydettiği bildirildi.

Bazı iştirak bankalarında bu durum şubelerde uzun bekleme sürelerine ve kısmen de günlük para çekme miktarlarının kısıtlanmasına neden oldu.

Sberbank Europe CEO’su Sonja Sarkozi; “Müşterilerini ve bankanın kritik işlevlerini korumak için Sberbank Europe, yetkili düzenleyici makamlarla yakın temas halinde olmuştur ve olmaya devam etmektedir” dedi.

Rusya Yaptırımlar Ortasında Sberbank’ı Avrupa’dan Çekti

Batılı ulusların Ukrayna’ya işgali nedeniyle Rus ekonomisini ve finansal sistemini izole etme yönündeki benzeri görülmemiş adımları, Rusya Merkez Bankası’na yaptırımları ve dev bankaların SWIFT sisteminden dışlanmasını içeriyor.

ABD ve Avrupa Birliği başta olmak üzere Rusya’ya dünya çapında çok sayıda ülkeden yaptırım açıklaması gelirken Rusya tutumundan vazgeçmiyor.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov’un dün yaptığı açıklamalar bunu gösteriyor. Peskov dün Ukrayna savaşına ilişkin Rusya’ya karşı açıklanan yaptırımların ülkenin tutumunu değiştirmeyeceğini açıkça belirti.

Bu arada ABD Başkanı Joe Biden dün gece Amerikan hava sahasının tüm Rus uçaklarına kapatıldığını duyurdu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu