HAKKINDA
KÜNYE
GİZLİLİK POLİTİKASI
İLETİŞİM

Rus Rublesi Kuru Bugün, Alış Satış Fiyatı ve Canlı Grafikler
  Alış Satış Fark

Yorumlar


Rusya Federasyonu’nun resmi para birimi, Rus rublesidir. Aynı zamanda Abhazya ve Kuzey Osetya’da da kullanılmaktadır. Rusya Çarlığı, Rusya İmparatorluğu ve Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği döneminde de kullanılan bir para birimidir. Rus rublesinin sembolü, ortası çizgili P harfidir ve uluslararası para kodu, RUB‘dur. 1 ruble, 100 kapikedir.

2017 yılının başında gösterdiği yüksek performans ile ses getiren ruble, dolar karşısında 59 bandının altına inmiştir. Böylece son 1,5 yılın en değerli seviyelerini kaydetmiştir. Petrol fiyatlarında görülen yükseliş ile birlikte Rusya piyasaları da olumlu etkilenmiştir. Rus rublesini etkileyen en önemli faktörün, petrol olduğunu da bu şekilde anlayabiliriz.

Dünyanın en büyük petrol ihracatçılarından olan Rusya’nın para birimi, petrolde görülen olumlu hareketlere, artış yönünde karşılık vermektedir. 2017 yılında ise yükselen petrol fiyatlarına ve siyasi istikrarın artmasına karşılık olarak olumlu bir seyir sergileyeceği düşünülmektedir. Rus rublesi kurları alış – satış fiyatı canlı grafikleri üzerinden yaşadığı değişimleri anlık olarak takip edebilir ve Türk lirasına karşı değerini gözlemleyebilirsiniz.

Rus Rublesi Kurları ve Fiyatları [Dolar, Euro ve Türk Lirası]

Rusya Federasyonu Merkez Bankası tarafından basımı ve dağıtımı yapılan Rus Rublesi kurları; Amerikan doları ile USD/RUB, Euro ile EUR/RUB, Türk lirası ile RUB/TRY pariteleri şeklinde işlem görmektedir. 2017 yılının Şubat ayına gelindiğinde yükselişini korumuştur. ABD’nin yeni başkanı Donald Trump’ın, Rusya ile iyi ilişkiler kurmaya yönelik açıklamaları da Rusya piyasalarını olumlu yönde etkilemiştir. Aynı zamanda Rusya piyasalarına yönelik küresel risk algısının düşmesini de sağlamıştır. Analistlere göre Rusya’nın en önemli ihracat kalemi olan petrol fiyatlarındaki istikrarlı yükselişin de ruble üzerinde olumlu etkileri devam edecektir.

Rus rublesi; Amerikan doları, Türk lirası ve Euro ile oluşturduğu kurlar üzerinde en yüksek seviyelere göz atalım. RUB/USD kuru 1 yıllık canlı fiyat grafiği üzerinde en yüksek seviye, 15 Şubat 2017 tarihinde 0,0175 ile görülmüştür. RUB/EUR kuru 1 yıllık fiyat grafiğinde de aynı tarihte 0,0166 ile en yüksek seviye kaydedilmiştir. RUB/TRY kuru 1 yıllık alış – satış fiyatı grafiği üzerinde en yüksek seviye ise Ocak 2017’de 0,0648 ile görülmüştür.

Kısaca Rusya Ekonomisi Hakkında Bilgiler

Dünyanın yüksek gelirli ekonomilerinden birisidir. Stratejik alanlarda devlet mülkiyeti ile karışmıştır. 90’lı yıllarda pazar yenilikleri ile enerjide, sanayide ve tarımda özelleştirmeler yapılmıştır. Bazı kaynaklara göre; Rusya, dünyanın bilinen en zengin doğal kaynaklarının % 30’una sahiptir. Bu kaynaklara sahip olması ise ekonomik etkinliklerinin önemli bir belirleyicisidir. Dünya Bankası, Rusya’nın doğal kaynaklarının toplam değerinin 75 trilyon dolar olduğunu tahmin etmektedir.

Rusya ekonomisinin büyük bir bölümü, enerji kaynaklarına dayalıdır. Petrol ve gaz sektörü, ülkenin GSYİH oranlarının, federal bütçe gelirlerinin ve toplam ihracatının büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Bunlara ek olarak; yüksek teknoloji içeren askeri teçhizat imalatı, beşinci nesil savaş uçağı, nükleer güçlendirilmiş denizaltılar, ateşli silahlar, kısa ve uzun menzilli balistik füzeler gibi silah sanayisinde de dünyanın önde gelen ülkesidir.

2015 yılında Rusya ekonomisi, piyasa döviz kurları üzerinden satın alma gücü paritesi ile dünyanın en büyük altıncı ekonomisi olmuştur. Aynı zamanda nominal olarak 12. en büyük ekonomidir. Özellikle 2000 – 2012 yılları arasında Rusya’nın enerji ihracatı % 160 oranında yükselen reel harcanabilir gelir ile yaşam standartlarının hızlı bir şekilde büyümesini sağlamıştır. 2016 yılının Ocak ayında ise Bloomberg tarafından; Rusya, dünyanın 12. en yenilikçi ekonomisi olarak seçilmiştir. Dünyanın 15. en yüksek patent başvurusu oranına da sahiptir.

Rusya Ticari İlişkileri

Rusya’nın en önemli ticaret ortakları; Çin, Almanya, Hollanda, İtalya, Ukrayna, Belarus, Japonya ve Türkiye’dir. En önemli ihracat kalemleri ise petrol, doğalgaz, demir – çelik, kimyasallar, makine, silahtır. En önemli ithalat kalemleri de makineler, araçlar, kimyasallar, gıda ve tarım ürünleri, metal ürünlerdir. Dünya Bankası tarafından hazırlanan ve 189 ülkedeki yatırım ortamının elverişliliği ölçen “Doing Business 2016” raporuna Rusya, 51. sırada yerini almıştır.

Rusya’nın ülkemizden ihraç ettiği ürünler; sebze – meyve, tekstil ürünleri, otomotiv ürünleri, makine ve ekipmandır. Bizim Rusya’dan ithal ettiğimiz ürünler ise petrol, doğalgaz, taş kömürü ile diğer katı yakıtlardır. Rusya’da faaliyet gösteren 1300’e yakın Türk firması olduğu bilinmektedir. Bu firmaların, ülkedeki toplam yatırım tutarının ise 10,4 milyar olarak eşit olduğu söylenmektedir. Türk müteahhitlik firmaları ise Rusya’da bugüne kadar 61,7 milyar dolar değerinde 1922 adet proje bitirmişlerdir.

Çevirici

USD
EUR

Haberler