Paylaşım
in G+

Rus Milyarderden Uzaylı Araştırmalarına 100 Milyon Dolarlık Yatırım


 

Günümüzün en çok konuşulan konularından biri de dünya dışı yaşam. Uzayda hayat var mı, filmlerde gördüğümüz uzaylılar sadece hayal ürünü mü, NASA uzaylıların varlığını biliyor; ama dünyadan saklıyor mu vs. Bunların hepsi birer merak konusu. Kimisi için konusu bile saçmayken, bazı kuruluşlar bu konuya milyon dolarlık yatırım yapmaya devam ediyor. Ama bu kez dünyanın merak ettiği konuya yatırım yapan NASA değil, bir milyarder olan Rus fizikçi Yuri Milner.

Yuri Milner ismini takip edenler, onun dünya dışındaki yaşama olan inancını da bilir. Özellikle NASA’nın son verileriyse, Rus bilim adamını kanıtlar nitelikte. Böylesine bir araştırma, kuşku yok ki büyük bütçeler gerektirmektedir. Dünyada, Amerika Uzay Üssü’nden başka bilim kuruluşları da araştırmalar yapıyor. Fakat bu büyüklükteki bütçe için, sponsorluk anlaşmaları yapmak zorundalar. Yuri Milner gibi kendini bilime ve bilinmeyenin aydınlatılmasına adamış kişiler, işin tam da bu kısmında devreye giriyor. Araştırma, tahmin edilen bütçesiyle tüm zamanların en pahalı uzay projeleri arasına girmeye aday. Bakalım Rus milyarderin 100 milyon dolar yatırım yaptığı, Breakthrough Listen isimli proje hangi ayrıntıları içeriyor?

İşte karşınızda kendisine bilime adayan Rus milyarder ve yatırım yaptığı proje:

Rus Milyarder Yuri Milner ve Breakthrough Listen Projesi

Rus Milyarder Yuri Milner ve Breakthrough Listen Projesi3.3 milyar dolarlık serveti olan Rus iş adamı ve fizikçi Yuri Milner, bu proje için tam 100 milyon dolarlık bağış yapacağını açıklamış. Dünya dışı varlıkların olduğuna inandığı herkes tarafından bilinen Yuri Milner’in ismi de uzaydaki ilk insan olarak tarihe geçen Yuri Gagarin’den esinlenilmiş. Ünlü Doktor Stephen Hawking ile beraber daha birçok bilim adamının yer alacağı projeyi destekleyen Yuri Milner, bu projeden oldukça umutlu görünüyor.

Breakthrough Listen Projesiİhtiyaç duyulan her türlü kaynağa Yuri Milner sayesinde sahip olan proje, önümüzdeki 10 yıl içerisinde evrende yaşayan başka varlıkları, uygarlıkları vs. araştıracak. Bu projede yer verilecek bazı araştırmalara değinelim. Milner’in asıl isteği; Kaliforniya Üniversitesi Berkeley’de geliştirilen bir program olan “ekran koruyucu program” isimli sistemi kullanmakmış. Bu sistem, boşta olan bilgisayarların işlem gücünü kullanıyor ve Breakthrough Listen tarafından elde edilen büyük miktardaki verileri inceliyormuş. Bu şekilde de dünya dışında bulunan akıllı varlıkların yollayacağı sinyaller çok daha kolay biçimde izlenebiliyormuş.

2016 yılında başlayacak proje, dünya basınının ilgisini daha şimdiden çekmeyi başardı. Tüm dünyadan bilim adamının katılması beklenen projenin sonuçları ne olacak, hep birlikte öğreneceğiz.

Bakalım Breakthrough Listen, yatırılan 100 milyon doların karşılığını verebilecek mi? Ne dersiniz, sevimli bir E.T.’nin dünyamıza yollayacağı mesaj sizce de ilgi çekici olmaz mıydı?

Paratic Piyasalar