Yatırım yapmaya başla!

Rus Hackerler Bu Defa Ruble/Dolar Paritesini Hedef Aldı!

Rus Hackerler Bu Defa Ruble/Dolar Paritesini Hedef Aldı!

Siber saldırılar dünya üzerinde son günlerde giderek tehlikeli boyutlara ulaşıyor. Siber saldırılarda dünyanın önde gelen ülkelerinden Rusya’da bugün bir yenisi daha yaşandı. Rus hackerler, bugün çok az bir süre içerisinde yükledikleri kötü amaçlı yazılımlar yoluyla negatif seyir eden Ruble/Dolar paritesini yüzde 15 oranında oynatmayı başardı. Ülke ekonomisinde büyük çaplı bir krizin yaşanmasına neden olan olayla ilgili Moskova merkezli bir siber güvenlik merkezi açıklama yaptı. Güvenlik merkezinden yapılan açıklamaya göre, Rus hackerler bugün bölgesel bir Rus bankasının içine sızdılar ve yükledikleri kötü amaçlı yazılım sayesinde Ruble/Dolar paritesini oldukça kısa bir süre içerisinde yüzde 15 oranında oynattılar.

Group-IB saldırıyla ilgili açıklamalar yaptı;

Group-IB bugün Rusya’da gerçekleşen siber saldırıyla ilgili olarak açıklamalar yaptı. Yapılan açıklamalarda Rus hackerların bugün gerçekleşen saldırıda “Corkow Trojan” adı verilen bir virüs kullandığını ve böylelikle bankaların hesaplarına kolaylıkla girebildiklerini belirtti.

“Corkow Trojan virüsü kullanılarak yapılan ilk siber saldırı!”

Ayrıca Group-IB’nin Siber İstihbarat Bölümü Başkanı Dmitry Volkov, gerçekleşen siber saldırıyla ilgili bir değerlendirme yaptı. Volkov değerlendirmesinde, bugün gerçekleşen siber saldırının Corkow Trojan adı verilen virüs kullanılarak yapılan ve ilk belgelenen saldırı olduğunun altını çizdi. Açıklamasının devamında ise Volkov, bu saldırıların ilerleyen günlerde çok daha büyük zararlara yol açma potansiyelinin kuvvetli olduğunu vurguladı. Değerlendirmesinin son bölümünde ise Volkov, kötü amaçlı yazılımların bir kez lokal ağa sızdığında internete bağlı olmasa dahi bilgisayarları etkileyecek denli güce sahip olduğunu ifade etti.

Türkiye’de ilk siber güvenlik merkezi Mart ayında açılıyor…

Bugün Rusya’da gerçekleşen ve dakikalar içerisinde Ruble/Dolar paritesini yüzde 15 oranında oynatabilen siber saldırı sonrası, yurt içinde gerekli önemlerin aldığına dair açıklamalar geldi. Bugün HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, Türkiye’nin ilk siber güvenlik merkezinin müjdesini kamuoyuna duyurdu. Ayrıca Atalay, Mart ayında açılması planlanan Türkiye’nin ilk siber güvenlik merkeziyle ilgili önemli açıklamalar yaptı.

“Kriz sonrası gerçekleşen siber saldırılar süreci hızlandırıldı,”

Hatırlanacağı üzere Rusya ile yaşanan uçak düşürme krizinin ardından, Rus hackerlardan Türkiye’ye yönelik siber saldırılar artmıştı ve Türkiye bu saldırılar karşısında siber güvenlik merkezinin olmaması nedeniyle çeşitli zorluklar yaşamıştı. Bu konuyla ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Atalay, Türkiye’nin siber saldırılara maruz kaldığı dönemde zorluklar yaşadığını belirtti. Açıklamalarının devamında ise Atalay, yaşanan bu saldırılar sonrası yaptıkları değerlendirmelerde Türkiye’nin ilk siber güvenlik merkezinin açılış projesinin hızlandırma kararı aldıklarını söyledi.

Türkiye’nin şu anda 15 bin civarında siber güvenlik uzmanına ihtiyacı olduğunu belirten Atalay, bu uzmanları yetiştirmelerinin zaman alacağını; ancak kararlı olduklarını vurguladı. Açıklamasının son bölümünde ise Atalay, Türkiye’nin ilk siber güvenlik merkezinin Mart ayı içerisinde açılmasının planlandığını ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum