Yatırım yapmaya başla!

Rus Hackerlar İngiltere’nin Gizli Bilgilerini Reddit’te Paylaştı

Reddit’te İngiltere hükümetine ait verilerin Rus hackerlar tarafından paylaşıldığı ortaya çıktı.
Rus Hackerlar İngiltere’nin Gizli Bilgilerini Reddit’te Paylaştı

Dünyanın dört bir yanında son yıllarda güvenlik ihlallerinin sıkça yaşandığına tanık oluyoruz. Başta sosyal medya platformları ve mobil uygulamalar aracılığı ile milyonlarca kullanıcının verileri sızdırılıyor ve büyüm infial yaratan olaylar yaşanabiliyor. Siber korsanlar düzenledikleri saldırılar gizli bilgileri ortaya çıkarıyor ve bu verileri Deep Web gibi illegal mecralarda satışa çıkarıyor. Rusya’daki hackerların geçmişten bu yana yaptığı sızıntılar dünyanın gündemine bomba gibi düşmüştür.

Bu olayların sonuncusu İngiltere’yi ilgilendiriyor. Rus hackerların İngiltere hükümetine ait gizli bilgileri sızdırdığı ortaya çıktı. Üstelik bu verilerin Reddit ortamında paylaşıldığı görüldü. Bu olayın ortaya çıkmasından kısa bir süre önce ABD’nin bazı Rus siber korsanları ihbar edene ödül vereceğini duyurdu. Resmi kurumlar bu tarz olayların tekrarlanmaması adına yeni önlemler almaya hazırlanıyor.

İngiltere Belgeleri Sızdırıldı

ABD Hacker Grubu için Ödül Koydu

Rus hackerların sızdırdığı veriler arasında İngiltere hükümetine ait bilgilerin yer aldığı belirtiliyor. Veriler Reddit’te paylaşıldı ve yetkililer sızıntının sistematik bir çalışma sonucu yapıldığını açıkladı. Üstelik siber korsanların paylaşılan verilerin daha fazla görüntülenmesi için oy verme sistemini manipüle ettiği belirtiliyor. Sızdırılan verilerde İngiltere Uluslararası Ticaret Departmanı’na ait bilgilerin de yer aldığı gelen bilgiler arasında.

İngiliz kurum ile ABD arasında yapılması planlanan ticari anlaşmaların paylaşıldığı belirtilirken, Reddit yaptığı açıklamasında ilgili içeriklerin kaldırıldığını belirtti. Saldırıyı yapan grubun Mayıs ayı içerisinde de benzer paylaşımlar yaptığı ve Secondary Infektion adlı bir hacker grubu olduğunu tahmin ediyor.

ABD Hacker Grubu için Ödül Koydu

ABD Hacker Grubu için Ödül Koydu

Siber saldırıların hız kesmeden yaşandığı şu günlerde ABD hükümeti Evil Corp adı verilen bir hacker grubu için harekete geçti. İlgili siber hack grubunun Dridex adlı bir yazılım geliştirdiği ve bununla finans, otomotiv ve sağlık sektöründe ses getiren saldırılar geliştirdiği belirtiliyor. Düzenlenen saldırılar ile hacker grubunun milyonlarca dolar para kazandığı da gelen bilgiler arasında. Grubun kurucuları uzun zamandır finans sektörünü hedef alıyor.

Dridex adlı bir yazılım işe bu faaliyetleri yaparken bugüne kadar sadece finans sektöründen 100 milyon doları aşkın vurgun yaptılar. Bununla beraber saldırganların gizli bilgiler ele geçirdiği ve bunları Rus hükümeti ile paylaştığı tahmin ediliyor. ABD Adalet Bakalığı ilgili hackerlar için yardımda bulunan kişilere 5 milyon dolar ödül vereceğini duyurdu.

Grubun Kaliforniya, Illinois, Massachusetts, Ohio, Teksas, Washington, Iowa, Kentucky, Maine, New Mexico ve Kuzey Carolina’nın dahil olduğu 21 belediyenin saldırılar düzenlediği ve sayısız bilgi ve belgeye ulaştığının altı çiziliyor. Ödül programı ile beraber önümüzdeki günlerde bu kişiler güvenlik kuvvetleri tarafından yakalanır mı bekleyi göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum