Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rus Gazeteci Nobel Ödülünü Ukraynalı Mültecilere Bağışlıyor

Geçen yıl Nobel Barış Ödülü alan Novaya Gazeta’nın genel yayın yönetmenliğini yapan Rus gazeteci, ödülü Ukraynalılar için açık artırmaya çıkaracak.
Rus Gazeteci Nobel Ödülünü Ukraynalı Mültecilere Bağışlıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’da yaptığı askeri operasyon nedeniyle kendi halkından da birçok kesimden tepki alıyor. Bazı isimler sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımlarla, savaş karşıtı ve Putin’in hata yaptığını belirten seslerini yükseltiyor.

Savaş nedeniyle 4 milyona yakın insan Ukrayna’dan kaçarken, mülteciler için dünyanın dört bir yanından destek yağıyor. Bunlardan birisi de 2021 Nobel Barış Ödülü’nün sahibi Rus gazeteci Dmitry Muratov oldu.

Muratov, geçen yıl aldığı ödülü Ukraynalı mülteciler için para toplamak amacıyla açık artırmaya çıkaracak. Novaya Gazeta gazetesinin genel yayın yönetmeni olan Muratov konuya ilişkin açıklamasında, “Novaya Gazeta ve ben 2021 Nobel Barış Ödülü Madalyasını Ukrayna Mülteci Fonu’na bağışlamaya karar verdik. 10 milyondan fazla mülteci var. Bu dünyacaünlü ödülü müzayedeye çıkaracak, müzayede evlerinden cevap vermelerini rica ediyorum.” ifadesine yer verdi.

Her gün Rusya’da ve dünyada neler olduğunu aktardıklarını belirten isim, yetkililerin gerçeği söyleme yasağı dahil olmak üzere birçok yasak koyduğu ülkede gerçek gazetecilik yapmaya devam eden yayınlar olması gerektiğini söyledi.

Sözlerine “Desteğiniz, Novaya Gazeta’nın böyle bir yayın olmaya devam etmesine yardımcı olacaktır. Rusya’da gazeteciliğin bağımsızlığına hemen şimdi katkıda bulunun.” şeklinde devam etti.

Muratov, savaşın başladığı ilk günlerde yaptığı açıklamada, Ukrayna’yı düşman olarak tanımayı reddettiklerini ve bunu asla kabul etmeyeceklerini söylemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu