Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rus Finans Sektörü Küresel Piyasalarla Bağını Korumalı

Rusya Merkez Bankası Başkanı Nabiullina, küresel finans sektörü ile bağların koruması gerektiğine dikkat çekti. Açıklamanın detayları haberde;
Rus Finans Sektörü Küresel Piyasalarla Bağını Korumalı
HABER GİRİŞ

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, başkent Moskova’da düzenlenen Rusya Borsası adlı etkinlikte açıklamalarda bulundu. Nabiullina açıklamasında, Rusya’nın Batılı ülkelerde dondurulan varlıklarına ilişkin çeşitli senaryoların değerlendirildiğini bildirdi.

Rusya’nın Ukrayna saldırısının ardından ülkeye birçok yaptırım uygulandı. Bunların arasında Rus varlıklarının dondurulması da yer alıyor.

Nabiullina, Rus finans sektörünün yaptırımlar sebebiyle daha kapalı bir hale geldiğine dikkat çekti. Ancak mevcut koşullarda dost ve dost olmayan ülkelerden yatırımcıyı çekebilmek için Rus finans sektörünün küresel piyasalarla bağının mümkün olduğu kadar korunması gerektiğini savundu.

Rusya, Dondurulmuş 37 Milyar Dolarlık Varlığını Geri Aldı

Varlıkları dondurulan Rus şirketlerinin bazıları için çeşitli tedbirlerin devreye alındığını söyledi. Rusya’da dondurulan varlıklarla birlikte toplu bir şekilde değiş tokuş yapılmasının siyasi bir konu olduğunu ve tüm tarafların onayının gerektiğini bildirdi.

Söz konusu durumun yakın gelecek olabileceğini düşünmediğini dile getiren Nabiullina, Rus şirketlerin dondurulmuş yaklaşık 3 trilyon ruble (yaklaşık 37,5 milyar dolar) değerindeki varlıklarını geri almayı başardığına işaret etti.

GCM Yatırım Banner

Yaptırımlar sebebiyle Rus finans sektörünün daha kapalı bir hale geldiğini vurgulayan Nabiullina, şu şekilde açıklamasını sürdürdü;

“Mecburen daha kapalı hale geldik. Ancak mevcut koşullarda hem dost ülkelerden hem de dost olmayan ülkelerden yatırımcıları çekebilmek için Rus finans sektörünün küresel piyasalarla bağını mümkün mertebe korumamız gerekiyor.”

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.