Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rus Devlet Bankasından Türkiye ve Hindistan Kararı!

Rus devlet bankası VTB, yıl sonuna kadar Türkiye ve Hindistan'a para transferlerini başlatmayı planladıklarını bildirdi. Detaylar haberde;
Rus Devlet Bankasından Türkiye ve Hindistan Kararı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya’nın en büyük ikinci bankası konumundaki VTB, 2023’ün sonuna kadar Türkiye ve Hindistan’a para transferlerini başlatmayı planladıklarını bildirdi. Banka, bireysel müşterilerin para gönderebileceği ülke sayısının 11’den 25’e çıkarılacağını belirtti.

VTB’nin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Anatoliy Peçatnikov, St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu (SPIEF) kapsamında gazetecilere yaptığı açıklamada, kilit yeni destinasyonlar olarak Hindistan ve Türkiye’nin görüldüğünü söyledi.

VTB, Türkiye’ye Para Transferi Başlatıyor

Peçatnikov, yıl sonuna kadar bireysel müşterilerin sınır ötesi transferleri konusunda mevcut ülke sayısını iki katından fazla artırmayı plandıklarını dile getirdi.

Banka, yıl sonuna kadar mevcut destinasyon sayısını Hindistan ve Türkiye’ye yapılan transferler de dahil olmak üzere 2,5 kat artırmayı planlıyor. Hindistan rupisi ve Türk lirası cinsinden sınır ötesi işlemlerin gerçekleşmesinin, ulusal para birimlerindeki mevcut işlemlerle aynı olacağı ifade edildi.

Sınır ötesi transferlerin sayısının arttığını ve artmaya devam edeceğini söyleyen Peçatnikov şöyle konuştu:

GCM Yatırım Banner

“Ülkeler arasındaki finansal iletişimi kolaylaştıracak bir altyapı çözümü hazırlamaya devam ediyoruz. Bu senenin görünümünde kilit destinasyonlar, ülkemizin ortaklık ilişkileri içinde olduğu ve turist akışının bulunduğu Hindistan ve Türkiye olacak” ifadelerini kullandı.

“İlk Beş Ayda 66 Binden Fazla Para Transferi Gerçekleşti”

Peçatnikov, bu yılın ilk beş ayı boyunca bankanın bireysel müşterilerinin yurt dışına 66 binden fazla para transferi gerçekleştirdiğini ve bu rakamın geçen yılın aynı dönemine (Ocak-Mayıs) kıyasla 2,5 kat daha fazla olduğunu bildirdi.

Sınır ötesi transferler için en popüler yumuşak para (soft currency) birimlerinin Belarus rublesi (yüzde 43), Kazak tengesi (yüzde 39) ve Çin yuanı (yüzde 14) olduğu bilgisi verildi. Bankanın tahminlerine göre, yıl sonuna kadar yumuşak para birimlerindeki transferlerin payı 2022’ye göre üç kat artarak yüzde 90’ı aşacak.

Rus bankacılık sektörünün varlıklarının yaklaşık olarak beşte birine sahip olan ve Rus finansal sistemi için kritik önem taşıyan VTB Bank ve 20 iştiraki, ABD tarafından yaptırım uygulanarak, uluslararası para transferi sağlayan SWIFT sisteminden çıkarılmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın