Yatırım yapmaya başla!

Rus Bakan Türkiye’nin “Kredi Pompalama” Politikasını Eleştirdi

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Oreşkin, Türkiye’nin geçen yıl kredi pompalama sistemi ile hareket ettiğini ve kendilerinin bunu örnek almamaları gerektiğini söyledi.
Rus Bakan Türkiye’nin “Kredi Pompalama” Politikasını Eleştirdi

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Oreşkin, Türkiye’nin uyguladığı kredi pompalama politikasını doğru bulmadığını ve kendilerinin bunu izlememeleri gerektiğini vurguladı.

Şu anda uygulanan para ve kredi politikası ile mali politikanın Rusya’daki mevcut duruma uygun olduğunu söyleyen Oreşkin, Türkiye’nin 2017 yılında kredi pompalama yoluyla yüksek ekonomik büyüme gerçekleştirdiğini ve şu anda neredeyse resesyona girdiğini ifade etti.

Rusya Ekonomik ve Kalkınma Bakanı Maksim Oreşkin, Moskova’da düzenlenen “Rusya Çağırıyor” isimli yatırım forumunda konuştu.

Rusya’daki düşük işsizlik oranının geçen yıl Türkiye’de olduğu gibi nihai talebin kredi pompalama yoluyla kitlesel olarak teşvik edilmesinin faydalı olmadığını söyleyen Rus Bakan, bu mekanizmaların büyümede istikrarsızlığa yol açtığını ve örnek almamaları gerektiğini belirtti.

Rusya’nın bütçe kuralı ve enflasyon hedeflemesi konusunda en iyi kurumlara sahip olduğunu söyleyen Oreşkin, “Rusya, geçen yıl kredi pompalama yoluyla yüksek ekonomik büyüme gerçekleştiren ve şu anda neredeyse resesyonda olan Türkiye örneğini tekrar etmemeli” şeklinde yorumda bulundu.

Rusya Devlet Başkanı Putin, Türkiye’ye S-400 bataryaların dolar ile satılmadığını söyledi.

Aynı forumda konuşan Rusya lideri Vladimir Putin, Türkiye’ye S-400 savunma sistemi bataryaları satışının dolar ile yapılmadığını söyleyerek, özellikle geçtiğimiz aylarda doların diğer ülke para birimleri karşısında hızla yükselmesi ve ekonomik bir silah haline gelmesi konusunda bazı değerlendirmelerde bulundu.

Kendilerinin doları terk etmek gibi bir hedefleri olmadığını, tam tersi doların onları terk ettiğini söyleyen Putin, hesaplamaların dolar bazlı yapılması ile birçok ülkede istikrarsızlık doğduğunu, alternatif rezervler ve bağımsız bir ödeme sistemi yaratmaya yönelindiğini ifade etti. Doları terk etmek zorunda olduklarının altını çizen Putin, diğer birçok ülkenin de bu para biriminden uzaklaşma sürecini yavaş tutmasının altında kendilerine zarar verecek şekilde çok sert geçiş yapılmaması gerektiği gerçeğinin yattığını söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum