Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rus Bakan: Tahılımız Sadece Dost Ülkelere Satılacak

Ukrayna’ya saldırısı nedeniyle Batı’nın yoğun yaptırım baskısıyla karşılaşan Rusya’dan, tahıl ürünlerinin ihracatına yönelik açıklama geldi.
Rus Bakan: Tahılımız Sadece Dost Ülkelere Satılacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya Tarım Bakanı Dmitry Patrushev, St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu’nda (SPIEF) ülkesinin tahıl üretimi konusunda açıklama yaptı.

Bu yıl tahıl hasadında 130 milyon ton üretim beklediklerini söyleyen Rus bakan, bunun iç talebi karşılamaya ve ihracat potansiyelini sağlamaya yeteceğini dile getirdi.

Savaş nedeniyle tedarik zincirlerindeki aksaklık ve finansal konulardaki zorluklara da dikkat çeken bakan, “Tarımsal ürünlerimiz dış pazarlarda olacak, ancak sadece bize dost olan, bizim için engel ve zorluk yaratmayan ülkelere satılacak” ifadesini kullandı.

Rusya’nın en çok ihtiyacı olan ülkelere gıda sağlayabilmesi için bu engelleri aşması gerektiğinin altını çizdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise foruma bugün katılım sağlayacak. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Dmitry Peskov, Putin’in konuşmasının son derece önemli olduğunu ve katılımcıların sorularını yanıtlandıracağını söyledi.

GCM Yatırım Banner

ABD Tarım Bakanı’ndan Tahıl Yorumu

24 Şubat’ta başlayan savaş nedeniyle tonlarca hububat yüklü gemiler, Ukrayna limanlarında bekliyor. Rusya, sevkiyatın güvenli bir şekilde yapılması için her gün geçiş koridoru açtıklarını ancak Ukrayna’nın mayınları temizlemediğini belirtiyor.

Rusya her ne kadar gıda krizinin çözümü için çaba gösterse de Batı’nın eleştirilerinden kaçamıyor. ABD Tarım Bakanı Tom Vilsack, Rusya’nın Ukrayna tahılını silah olarak kullanmaması gerektiğini söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, Ukrayna Tarım Politikası ve Gıda Bakanı Mykola Solskyi ile bir araya gelen Vilsack, “Putin’in kışkırtılmamış savaşı, küresel gıda güvensizliğini tetikliyor. Bu acil sorunun çözülmesine yardımcı olmak için birlikte çalışmalıyız.” dedi.

Savaş nedeniyle 20 milyon ton tahılın Ukrayna limanlarında beklediğini, bunun Orta Doğu’da ve Kuzey Afrika’da olası bir kıtlığa yol açabileceğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.