Yatırım yapmaya başla!

Rupert Murdoch’un Medya Devi Avustralya’dan Google’ı Bölmesini İstedi

Rupert Murdoch’un medya devi News Corporation, Avustralya’nın Alphabet çatısındaki Google’ı bölmesini istedi. Detaylar aşağıda;
Rupert Murdoch’un Medya Devi Avustralya’dan Google’ı Bölmesini İstedi

Rupert Murdoch’un medya devi News Corporation, Avustralya’nın Alphabet çatısındaki Google’ı bölmesini istedi. Ülkenin rekabet kurumuna sunulan bir raporda medya grubunun Avustralya birimi, ABD’li teknoloji devini ezici piyasa gücü olarak nitelendirerek onun internetin en önemli ağ geçidi ve dijital reklamlar için hayati bir platform olduğunu söyledi.

Dünyanın en büyük medya gruplarından biri olan Murdoch’un News Corporation’u Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu’na çağrısında; “Google, hem genel arama hizmetlerinde hem de reklam teknolojisi hizmetlerinde pazar gücünü tüketicilerin, reklam verenlerin ve haber yayıncılarının zararına kullanıyor” dedi. Medya devi, dijital platformların yol açtığı zararı ele almak için rekabet gözlemcisine önerdiği tavsiye listesinde, kurumun Google’ın işinin bir bölümünü satmasını sağlaması gerektiğini belirtti.

Raporda Google’ın, Google Arama’yı satabileceği ya da Google Arama’yı elinde tutarak işlerinin geri kalanını üçüncü bir tarafa devredebileceği dile getirildi.

News Corporation Avustralya Bölünme Çağrısı News Corp The Wall Street Journal ve Birleşik Krallık’ta The Times dahil olmak üzere birçok büyük haber yayına sahipti. Öte yandan Canberra‘daki hükümet News Corp’un önerisini kabul etse bile, Avustralya’nın Amerikan teknoloji devini bölünmeye nasıl zorlayabileceği de belli değildi. Google ise bugün konuyla ilişkin sorulara cevap vermedi. Ünlü medya patronu Rupert Murdoch, daha önce de Facebook ve Google’ı eleştirerek bu şirketlerin yayıncı kuruluşlara ödeme yapması gerektiğini savunmuştu.

Geçen yılın sonlarında Avustralya gözlemcisi, dijital platformların kendi işletmeleri yararına çalışmasıyla ilgili endişeleri açıklayan bir ön rapor yayınlamıştı.

Murdoch’un News Corporation’u Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu’na çağrı

Ajans, teknoloji şirketlerinin kişisel verileri ve reklam hizmetlerini nasıl ele aldıklarına ilişkin daha fazla inceleme ve düzenleme gözetimi önerirken, tavsiyeler konusunda yetersiz kalmıştı. Şubat ayında da Google Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu’nun bulgularına cevap vermişti.

Teknoloji devi şiddetli rekabetle karşı karşıya kaldığını iddia ederek; “Ön Rapor, önerilerinin çoğunu Google’ın arama, arama ağı reklamcılığı ve haber medyası yönlendirmelerinde pazar gücüne sahip olduğu yönündeki yanlış öncüllere dayandırıyor” demişti.

Google ve Facebook gibi teknoloji topluluklarının artık çok daha fazla inceleme altına sokulduğu bir dönemde yaşanan gelişmeler dikkat çekmişti. Öyle ki Demokratik Parti’den aday olan ABD Senatörü Elizabeth Warren da geçen hafta Amazon ve Facebook dahil olmak üzere birçok büyük teknoloji şirketini bölmek için bir plan açıklamıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum