Yatırım yapmaya başla!

Rupert Murdoch: Facebook ve Google Haber İçerikleri için Ödeme Yapmalı!

Ünlü medya patronu Rupert Murdoch, Facebook ve Google'ın yayıncı kuruluşlara ödeme yapması gerektiğini savundu. İşte yankı uyandıran haberin detayları;
Rupert Murdoch: Facebook ve Google Haber İçerikleri için Ödeme Yapmalı!

ABD’li ünlü medya patronu Murdoch, son dönemlerde farklı gelişmelerle gündeme geliyor. Geçtiğimiz haftalarda tüm dünyanın gündemine oturan Kaliforniya yangınında milyar dolarlık eviyle konuşulan Rupert Murdoch, daha sonra Walt Disney’in Fox’u satın almasıyla manşetlerde yer etmişti.

Şimdi de Facebook’un güvenilir kaynaklara yönelmesiyle ilgili olarak sosyal medya devinin ve Google’ın yayıncılara ödeme yapması gerektiğini savundu. Yorumlarıyla epey dikkat çeken Murdoch’un açıklamaları ve ayrıntılar aşağıda;

Mark Zuckerbeg’in açıklamasının Facebook’a değer düşüşü yaşattığını hepimiz görmüştük.

Mark Zuckerbeg’in Açıklamasının Facebook’a Değer Düşüşü YaşattıZira haber kaynağında büyük bir değişiklik yapılacağı açıklanmış, Facebook’un kullanıcılar yararına güncelleştirileceği duyurulmuştu. Buna göre; Zuckerberg güvenilir, bilgilendirici ve yerel haberlere öncelik vermeye çalışacaklarını, Facebook kullanıcılarının geri bildirimlerini göz önünde bulunarak “güvenilir” kaynaklara yöneleceklerini belirtmişti.

İlaveten; Facebook yetkilisi Adam Mosseri de açıklamasında Facebook kullanıcıların içerikleri puanlandıracağını dile getirmişti.

 Adam Mosseri Facebook Haber Kaynağı AçıklamalarıBöylelikle Facebook kullanıcıların yüksek puan verdiği kaynakları daha çok gösterirken, düşük puan alanları ise arka planda tutmuş olacak. Tam da bu noktada; medya patronu Rupert Murdoch’un konuyla ilişkin yorumlarından bahsedebiliriz.

Nitekim kendisi Facebook’un güvenilir kaynak açıklamasını yetersiz bulunarak şirkete bir tavsiyede bulundu.

Rupert Murdoch'dan Facebook ve Google'a TavsiyeFox News Channel ve The Wall Street Journal gibi medya kuruluşlarını kontrol eden Murdoch’a göre sosyal medya şirketleri medya kuruluşlarına ücret ödemeli. Çünkü yayıncı kuruluşlar hem içerik hem de haber yoluyla Facebook’a ve Google’a katkı sağlarken teknoloji devleri kuruluşlara bu hizmetin karşılığını vermiyor.

Pazartesi günü News Corporation’a konuşan Murdoch, Zuckerberg’i takdir ettiğini ama yayıncıların da hakkının verilmesi gerektiğini belirtti.

Medya Devi Facebook ve Google'ın Haber Yayıncılarına Ödeme Yapmasını SöylüyorFacebook’un güvenilir kaynakları belirlemek istiyorsa yayıncılara ücret ödemesi gerektiğini savunan Murdoch, bu ödemenin yayıncı kuruluşlar üzerinde önemli etkiye sahip olacağını belirtirken Facebook’un karını ise pek etkilemeyeceğini belirtti.

Kaldı ki Facebook’un 2017’nin üçüncü çeyreğinde % 79’luk artışla rekor kırdığını düşününce Murdoch’un bu yorumunda ne kadar haklı olduğunu açıkça görüyoruz diye düşünüyorum. Peki, siz ne düşünüyorsunuz? Facebook ve Google gibi devler sizce de yayıncı kuruluşlara ücret ödemeli mi?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum