Yatırım yapmaya başla!

Doğayla Birlikte Ruhunuza da Baharı Getirecek 9 Öneri

Doğayla Birlikte Ruhunuza da Baharı Getirecek 9 Öneri

Yeni yeni açan çiçekler, kırkikindi yağmurları, taze çimen kokuları, sanki aylardır süren bir esaretten kurtulmuş gibi aceleyle oradan oraya koşturan börtü böcekler, akşam güneşinin altına yatmış miskinlenen sokak kedileri ve tabii ki daha fazla gülümseyen insanlar… Neden bahsettiğimi anladınız, değil mi? Evet, hepimizin özlediği baharın gelişinden bahsediyorum. Doğanın uyanışını yansıtan mutluluk verici mevsimden! Sizce de baharın sadece adı bile insana iyi ve güzel bir şeyler çağrıştırmak için yeterli olmuyor mu? Adını bir kenara bırakın, yaklaştığını düşünmek bile bence gayet mutluluk verici.

Mutluluk… Asıl konumuz bu aslında! Ama ben konuya baharın gelişinden girmek istedim. Çünkü kim ne derse desin, kış ve “kışımtrak” şeyler insanların mutsuzluğunda çok etkili! Tamam, bunda biraz kişinin melankoliye olan meyili de söz konusu, ama soğuk havanın yüksek basıncı altında ezilmemek de bir yerden sonra mümkün değil! Eee aylarca kapalı alanlara evlere hapsolduk kaldık sonuçta, değil mi? Dinlediğimiz müzikler bile mevsimin cansızlığından nasibini aldı. Ancak tüm bunlara veda edip, mutluluğa doğru adım atmanın da artık vakti geldi. Çünkü bazıları hala göremese bile güneş yüzünü bizden tarafa doğru çevirmeye başladı.

Uyanış… Uzun, yorucu ve sıkıcı kış uykusuna veda etmenin sevinciyle gülümsemeye başlayan yüzler, yeni yeni sayfalar açma telaşında. Kimileri gelen baharın farkında değil belki, ama bunun özlemini çeken çoğu kişi tıpkı kış gibi hayatındaki başka birçok şeye de veda etmek için sabırsızlanıyor. Veda mı? Evet. Yapacağımız şey tam olarak bu! Daha açık olmam gerekirse, bugün kışlıklarımızı kaldırırmış gibi yaparak eski düşüncelere veda edeceğiz. Daha sonra da özlediğimiz o güzel, yazlık kıyafetlerimizi heyecanla çıkartırmışçasına yeni alışkanlıklar edineceğiz. Çünkü doğa gibi biz de bahara hazırlanıyoruz. Birazdan inceleyeceğiniz önerilerle yaşamlarınızda gözle görülür fark yaratacak, doğayla eş zamanlı olarak siz de içinizde yaratacağınız mevsimin güzelliğini keşfedeceksiniz.

İşte doğayla birlikte ruhunuza da baharı getirecek öneriler:

Mutlu Olduğunuz 3 Şeyi Kelimelere Dökün!

Mutlu Olduğunuz 3 Şeyi Kelimelere Dökün!Bunu her hafta yapın. Bir gün belirleyin ve o günün akşamında hafta boyunca sizi mutlu eden en az 3 şeyi yazın. Diyelim ki yeni birisiyle tanıştınız ve onunla uzun süreli bir dostluk kuracağınızı hissediyorsunuz. Bu konuda aklınıza ne geliyorsa yazın. Ya da iş yerinde kayda değer bir başarıya imza attınız, yazın. Bunu düzenli olarak yaptığınızda, yüzünüzün daha fazla güldüğünü ve aynı oranda negatif duygulardan uzaklaştığınızı göreceksiniz. Yeri gelmişken, siz benim 3 dediğime de bakmayın. Dilerseniz listenize 30, dilerseniz de 300 madde ekleyin. Hem ne kadar çok yazarsanız, sizi mutlu eden şeylerin o kadar fazla olduğunu görürsünüz.

Dışarıda Daha Çok Vakit Harcayın!

Dışarıda Daha Çok Vakit Harcayın!Daha mutlu olmak için kulak vermeniz gereken önerilerden bir tanesi de dışarıda daha çok vakit geçirmektir. Özellikle de şu günlerde, kendinizi kapalı alanlara hapsetmemeye çalışın. Öğle aranızda küçük yürüyüşler yapın, hafta sonlarınızda doğayla iç içe olabileceğiniz kamp alanlarına gidin. Akşamları eşiniz dostunuzla yürüyüş yapın. Yani dışarıda vakit geçirebileceğiniz her fırsatı değerlendirin. Sonuçta açık havanın insanın ruh halini olumlu yönde ne kadar etkilediği herkes tarafından bilinen bir gerçek! Hazır kış mevsiminin de sonuna gelirken, siz bu öneriye kulak tıkamayın derim.

Yıldızların Altında Gönlünüzü Sarhoş Edin!

Yıldızların Altında Gönlünüzü Sarhoş Edin!Ne zamandır yıldızları seyretmiyorsunuz, bir düşünür müsünüz? Ya da şöyle sorayım. Siz hiç berrak bir gecede, ışıl ışıl yıldızların altında oturup gökyüzünü seyrettiniz mi? Eğer bunu yapmadıysanız, büyük bir keyiften kendinizi mahrum etmişsiniz demektir. Ama geç kalmış da sayılmazsınız. Mesela; bu gece dediğimi yapmaya çalışın. Camdan dışarı bakın ve hava bulutsuzsa kendinizi muazzam evreni izleyebileceğiniz bir yerlere atın. Yıldızların altında geçireceğiniz sessiz dakikalar sizin için harika bir zihin detoksu olacak ve ruhunuzu dinlendirecektir.

Olmasanız Bile Mutluymuş Gibi Davranın!

Olmasanız Bile Mutluymuş Gibi Davranın!Hepimizin yaşadığı zor azmanlar vardır. Sabah işe giderken eşimizle kavga etmiş, çocuğumuz hastalanmış, sıkılmış, yorulmuş ya da sebepsiz yere bunalmış hissedebiliriz. Bu gayet normaldir. Ama siz diğerlerinden farkınız olsun istiyorsanız, bazı durumlarda rol yapmayı öğrenmelisiniz. Çünkü kendinize mutsuz olduğunuzu itiraf ettiğiniz takdirde, hele bir de görünüşünüzle de bunu onaylıyorsanız, tüm negatif duygular başınıza üşüşecek ve tekrar gülümsemeniz zorlaşacaktır.

Nefes Alın!

Nefes Alın!Kendinizi kötü hissediyorsanız, gözlerinizi kapatın ve derin nefesler alın. Bu sırada sizi mutsuz eden düşüncelerinizden kurtulduğunuzu hayal edin. Yani nefes verirken sizi üzen negatif duyguları içinizden atıyormuş gibi düşünün. Sevdiklerinize, güzel anılarınıza, iyi insanlara, kısacası size keyif verebilecek ne varsa onlara odaklanın. Birkaç dakikanızı ayıracağınız bu ufak meditasyonu gerçekten hissederek yaptığınızda, ne kadar etkili olduğunu siz de anlayacaksınız.

Macera Romanı Okuyun!

Macera Romanı Okuyun!Evet, macera romanı okumak da mutlu olmak için kullanabileceğiniz bir yöntem. Yapılan araştırmalar da bu önerinin doğruluğunu kanıtlar nitelikte. Üzgün ya da keyifsiz hissettiğiniz zamanlarda bir macera romanı alıp okuyarak bu önerinin ne kadar doğru olduğuna kendiniz karar verebilirsiniz. Mesela; Harry Potter serisini daha önce okumadıysanız, ilk romanla birlikte bu küçük deneyi yapmaya başlayabilirsiniz. Zira uzmanlar başkalarının yaşadığı maceraları öğrenmenin kişideki stresi azaltarak memnuniyeti arttırdığını söylüyor.

Eğlenceli Şarkılar Dinleyin!

Eğlenceli Şarkılar Dinleyin!Benim de sık sık başvurduğum bu yöntemi kesinlikle dikkate almalısınız. Ne koşullarda çalışıyorsunuz bilemem; ama eğer imkanınız varsa, sıkıldığınız zamanlarda eğlenceli bir şeyler açıp dinleyin. Ritmi hissettiğiniz anda modunuz değişmeye başlayacak ve müziğin insan üzerinde ne kadar etkili olduğunu bir kez daha anlayacaksınız. Bu nedenle mutlu olmak için bir şeylere ihtiyaç duyduğunuz anlarda melodilerin gücünden yararlanmayı denemelisiniz derim.

Yeni Hedefler Belirleyin!

Yeni Hedefler Belirleyin!Evet, mutluluğunuzu arttırmak için tercihinize bağlı olarak günlük, haftalık ya da aylık yeni hedefler belirleyin. Çünkü yeni hedefler size bir şey için çalışma hırsı verecek ve onlara ulaştıkça kendinizi çok daha başarılı hissetmenizi sağlayacaktır. Bu şekilde amaçsızlıktan kurtulur, küçük; ama mutluluk verici galibiyetlerinizle hayata çok daha umutlu gözlerle bakabilirsiniz.

Sevginizi Daha Çok Belli Edin!

Sevginizi Daha Çok Belli Edin!Annenize, babanıza, eşinize, çocuğunuza, arkadaşlarınıza onları sevdiğinizi ne kadar sık söylüyorsunuz? Eğer bu soruya dürüstçe cevap verirseniz, sevginizi gerektiği kadar belli etmediğinizi de anlamış olursunuz. Bunu kendinizi kötü hissetmeniz için söylemediğimi de belirteyim. Çünkü bir tek siz değil; hemen hepimiz sevdiklerimizi ihmal eder, çok geç olana kadar bunun farkına bile varmayız. Evet, onları çok sevdiğimiz için bunun dışarıdan da hissedileceğini düşünür, ancak büyük bir hataya düşeriz. Çünkü her insanın sevildiğini duymaya, küçük işaretlerle de olsa bunu hissetmeye ihtiyacı vardır. Ayrıca “seni seviyorum” cümlesini daha çok kullanmak bir tek duyanı değil, söyleyeni de ciddi anlamda mutlu edecektir. İsterseniz hemen bir yakınınızı arayarak ona bu sihirli cümleyi söyleyebilir hem siz de hem de karşınızdaki insanda yaşanacak değişikliği kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

Aslına bakarsanız, mutlu olmak için belli başlı noktalar olsa da gerçek mutluluğu bulabilmek için sizin de bazı şeyler yapmanız gerekiyor. Mesela; daha çok gülümsediğiniz anları düşünerek size keyif veren şeyleri daha çok yapmaya çalışmalı, kendinize özel bir mutluluk listesi oluşturmalısınız. Ancak bu şekilde ruhunuza baharı getirebilir, uyanışın verdiği hazla hayatı tam anlamıyla yaşayabilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kişisel Gelişim kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum