Yatırım yapmaya başla!

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’dan Sosyal Kooperatifçilik Açıklaması

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, dezavantajlı grupların istihdamında, kadınların iş gücüne katılımını artırmada faaliyet gösterecek yeni bir kooperatifçilik modeli oluşturduklarını söyledi. İşte detaylar;
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’dan Sosyal Kooperatifçilik Açıklaması

Ticaret Bakanı RuhsarPekcan, uluslararası standartlara ve küresel gelişmelere paralel olarak yeni bir kooperatifçilik modeli oluşturduklarını belirtti. Bu modelin, dezavantajlı grupların istihdamında, kadınların işgücüne katılımını artırmada faaliyet göstereceğini, yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanacağını söyledi.

Ülkemizde sosyal kooperatifçiliğin desteklenmesi, geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması amacı ile yeni projeler geliştiriliyor.

Ruhsar Pekcan Kooperatifçilik Yorumu

AA muhabirine konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Sosyal Kooperatifçilik Tanıtımı, Eğitim, Geliştirme ve Uygulama Projesi“ni geliştirdiklerini açıkladı. Buna göre; Türkiye’de engelli, hasta, yaşlılara yönelik kamu tarafından sunulan sosyal hizmetlere ek olarak hizmet veren pek çok özel kuruluş olduğunu söyledi. Pekcan, dezavantajlı olarak tanımlanan grubun istihdamı, eğitimi ve sağlığı gibi yarı kamusal hizmetlerdeki bölgesel farklılıkların girilmesinin sağlanacağını açıkladı.

Ayrıca kadın işgücüne katılımının düşük olması gibi sorunların çözümünde bu kooperatifin büyük önem taşıdığını belirtti.

Kadınların İşgücüne Katılımı Artırılacak

Pekcan, sosyal kooperatiflere yönelik yeni mevzuatın çalışmalarına başladıklarına dikkat çekti ve ülkemiz için faydalarını dile getirdi. Ülkemizde yeni kooperatifçilik modeli sayesinde uluslararası standartlara ve küresel gelişmelere paralel adımlar atıldığını belirtti. Kooperatif mevzuatı ve ilgili diğer mevzuatlarda gerekli görülen değişiklikleri içerecek mevzuat taslağının hazırlandığını söyledi.

Pekcan, “uzun süreli işsizler, göçmenler, bağımlılar, engelliler, eski hükümlüler gibi dezavantajlı grupların çalışma hayatına entegrasyonunda, kadınların işgücüne katılımını artımada sosyal kooperatifler yaygın olarak kullanılmaya başlanacak. Bakım hizmetleri ve eğitim, sağlık gibi yarı kamusal hizmetlerin sosyal kooperatifler aracılığıyla kullanıcılar ve gönüllüler tarafından sunulması sağlanacak,” ifadelerini kullandı.

Bakan Pekcan, işsizlik oranının yüksek olduğu illerde ise işçi kooperatifi modelini teşvik edeceklerini açıkladı.

İşsizliğin Yüksek Olduğu İllerde Başlayacak

Kadınların iş piyasasına erişiminde en önemli engellerin kaldırılacağına dikkat çekerken, genellikle kadınların omzuna yüklenen hasta, yaşlı, çocuk ve engelli bakım hizmetlerinin sunulması konusunda imkanlar yaratılacağını söyledi. Bu şekilde sadece kadınların iş piyasasına girişlerinin kolaylaşmayıp, aynı zamanda daha fazla ve yeni iş olanağının yaratılacağını ifade etti.

Bakan Ruhsar Pekcan, “Sosyal Kooperatifler Eğitim ve Tanıtım Treni” ile 11 ilde faaliyetlerin düzenleneceğini söyledi.

Sosyal Kooperatifler Eğitim ve Tanıtım Treni

1 Ekim itibariyle 11 ilde tanıtım faaliyetleri düzenleyecek trenin yola çıkacağını açıklayan Pekcan, bu doğrultuda Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Taşımacılık A.Ş ile işbirliği protokolü imzaladıklarını bildirdi. Trenin ilk olarak 1 Ekim tarihinde Ankara’dan hareket edeceği bilgisini de paylaştı. Sosyal kooperatiflerin kuruluşu için yerel inisiyatiflerin harekete geçirilmesini, gidilen illerde yerel idareler nezdinde yapılacak programların, üniversitelerde panel ve söyleşilerle farkındalık oluşturulmasını hedeflediklerini de ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum