Yatırım yapmaya başla!

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’dan Açıklama Geldi: Kadrolar Artırılacak, Güçleneceğiz

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ticaret müşavirlerine hitap ettiği konuşmasında çalışmalarının yerel personelle desteklendiğini, kadroların daha da artırılıp güçlendirileceğinin açıklamasını yaptı.
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’dan Açıklama Geldi: Kadrolar Artırılacak, Güçleneceğiz

Ticaret Bakanlığı tarafından düzenlenen 4.Ticaret Müşavirleri Konferansı kapsamında JW Marriott Otel’de bir akşam yemeği düzenlendi. Burada konuşma yapan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, bu yıl 4.’sü düzenlenen ticaret müşavirleri toplantısında ilk kez gümrük müşavirlerinin de bulunduğunu açıkladı.

Yine ticaret müşavirlerine hitaben “Sizi daha verimli, daha etkin ve proaktif olarak iş dünyası ile beraber el ele yol alırken Türkiye’nin önünü açarken düşünüyorum.” dedi. Ticaret Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle birlikte kurulmuştu.

Pekcan konuşmasında, Ticaret Bakanlığı’nın zaman içinde hizmet bakanlığı haline geldiğini söyledi.

Pekcan Konuşmasında Ticaret Bakanlığı Zaman İçinde Hizmet Bakanlığı Haline Geldi DediTürkiye’nin çok fazla ihracata ve yabancı yatırımcıya ihtiyaç duyduğunu dile getiren Pekcan, “Burada sizler çok önemli görevler üstlenmiş bulunuyorsunuz. Ticaret müşavirleri olarak sizden isteğim bulunduğunuz ülkelerde ticaretin önünde engel görebileceğimiz konuları da gecikmeden bizimle paylaşmanız. Erken önlem aldığınız zaman biz de ona göre çalışmalar yapabiliriz. Ama bazı kilit kararlar alındıktan sonra bunları bizimle paylaşırsanız geri dönüşü daha zor. Bizler iş insanlarımızın önünü açmak zorundayız.” dedi.

Ticaret Bakanı ayrıca, problemleri sivil toplum örgütleri ve iş dünyası ile masaya yatırıp çözüme danışma yoluyla ulaştıklarını dile getirdi. Buna örnek olarak ticaret müşavirlerinin de aynı şekilde yaşadıkları ülkenin kültürü ve çalışma alışkanlıklarını Türkiye’deki iş insanlarıyla paylaşmalarını umduğunu aktardı.

Ruhsar Pekcan: “Ticaret müşavirleri, iş dünyasının önünü açmalı, ticareti kolaylaştırmalı, sektör ve ürün bazında alıcı firmalarla ihracatçıları ve bu yolda ilerleyen firmaları bir araya getirmelidir.”

Ticaret Müşavirleri İş Dünyasının Önünü Açmalıdır Dediİhalelerin ilan edildikten sonra bildirmenin bir faydası olmadığına da vurgu yapan bakan Pekcan, ihalenin proje ya da taslak aşamasındayken müteahhitlerin bilgilendirilmesi gerektiğini dile getirdi. Onların projeyi çalışıp ön hazırlık yapmaları gerektiğini belirtti. Ayrıca bunun her durumda bu şekilde olması gerektiğini vurguladı.

Yürütülen çalışmaların muhakkak iş ortamı ile ilgili DEİK ve TOBB ile paylaşılması gerektiğini de söyleyen Pekcan, “Sizleri, bürokrasiyi, devleti ve sorumluluklarını çok iyi bilen bütün görevlerinin bilincinde ve aynı zamanda iş dünyasında bir iş insanı gibi vizyoner düşünebilen ve iş dünyasının önünü açacak projeler geliştirebilen arkadaşlar olarak görmek istiyorum. Sizler çok önemli ve çok değerlisiniz, sizler layık olduğunuz için bu göreve getirildiniz. Ben size inanıyorum, size güveniyorum. Lütfen siz de kendinize inanın, siz de kendinize güvenin ve bulunduğunuz yerin öneminin farkına varın.” cümleleriyle konuşmasını sürdürdü.

Ruhsar Pekcan ticaret müşavirlerinin çalışmalarının yerel personelle desteklendiğini ifade etti. Kadroların artırılacağının, güçleneceklerinin haberini verirken başarmak yolunda birlikte hareket edileceğini dile getirdi. “Yolunuz açık olsun ben arkanızdayım.” dedi.

Ticaret Personellerinin Çalışmalarının Yerel Personelle Desteklendiğini İfade EttiDiğer bir yandan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle de ticaret müşavirlerinin hem danışmanlık firması temsilcisi hem de bir holding CEO’su bilinciyle görev yapması gerektiğine olan inançları dile getirdi.

Ayrıca Gülle, ihracatçıyı anlayabilmenin yolunun onlar gibi düşünmek gerektiğinden geçtiğini vurguladı. “Bu açıdan bakıldığında görev yaptığınız ülkelerdeki gelişmeleri, alınması olası kararları, atılması beklenen adımları süreçler tamamlanmadan önce elde edebilmek, sizler, bizler ve ihracatçılarımız için lobi yapabilme fırsatını sunacaktır.” şeklinde konuştu.

Gülle ayrıca önceki yıl 223 ülke ve bölgeye ihracat yapıldığını hatırlattı. Elde edilen bu başarının ise müşavirlerin katkı ve yönlendirmelerinin sayesinde olduğunu aktardı.

Ardından Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün de Türk inşaat sektörünün, istihdam potansiyeliyle ülke ekonomisinde taşıyıcı rolde bulunmasıyla birlikte ihracat ve dış yatırım açısından da çok önemli olduğunun altını çizdi.

Yenigün ayrıca, inşaat sektöründe firma başına düşen ciro oranının 70-80 milyon dolar olduğunu bildirdi. Bu rakamın yetersiz olduğunu ve artırma yolunda tüm paydaşlarla beraber çalışılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum