Yatırım yapmaya başla!

Ruhani: Küresel Ekonominin Dolarize Olması ABD’ye Tek Taraflı Yaptırım İmkanı Sağlıyor

İran Cumhurbaşkanı Müslüman ülkelerde yaşanan iç karışıklığın ABD’nin müdahalesine fırsat yarattığını, özellikle küresel ekonominin dolara bağlı olmasının tek taraflı yaptırımları kolaylaştırdığını söyledi.
Ruhani: Küresel Ekonominin Dolarize Olması ABD’ye Tek Taraflı Yaptırım İmkanı Sağlıyor

Kuala Lumpur’da düzenlenen 2019 Kuala Lumpur Zirvesi‘nde konuşan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İslam ülkelerinin ekonomik ve ticari yanlarını değerlendirdi.

Zirve’de Malezya Kralı Sultan Abdullah Riayatuddin Mustafa Billah Şah ve Başbakan Mahathir Muhammed ile bir araya gelen Ruhani, Müslüman ülkelerin büyük güçlere karşı işbirliği yapmak zorunda olduğunu söyledi. Küresel ekonominin dolara bağlı olmasının ABD’ye tek taraflı ekonomik yaptırım imkanı sağladığını aktardı.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Müslümanların yaşadığı birçok sorunun ABD’nin müdahalesinden kaynaklandığını belirtti.

Ruhani AçıklamaSöz konusu zirvenin Orta Doğu’daki sorunların ve Müslümanların yaşadığı meselelerin çözümü için etkili olabileceğini belirten Ruhani, yaşanan birçok sorunun tıpkı İran’da olduğu gibi ABD’nin yaptırımlarından kaynaklandığını açıkladı. Özellikle Filistin konusunun İslam dünyasının kapanmayan yarası olduğunu, bu konunun zirvede ele alınması gerektiğini ifade etti.

Malezya kralı ile yaptığı görüşmede iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin ele alındığını söyledi. İran’a yasalara aykırı bir şekilde düzenlenen yaptırımları kınadıklarını belirten Ruhani Malezya ile bilim ve teknoloji başta olmak üzere ticari ilişkilerin artması için çalıştıklarını açıkladı.

ABD’nin dünya ekonomisi ile iç içe geçmesi ve küresel ekonominin dolara bağlı olması ABD’ye tek taraflı ekonomik yaptırım imkanı sağlıyor.

ABD Yaptırımları EngellenmeliBu durumun ABD’nin hegemonik planlarını sürdürmesi için bir fırsat haline geldiğini söyleyen Ruhani, İslam ülkelerinin doların egemenliğini engellemek için bir çözüm bulması gerektiğini ifade etti. Libya, Irak, Afganistan ve Lübnan’daki kaosun, Suriye ve Yemen’deki iç savaşın bu tarz müdahalelerin önünü açtığını dile getirdi.

Müslüman ülkelerindeki sorunları çözmek amacıyla işbirliği halinde hareket edilmesi gerektiğini söyleyen Ruhani, ülkelerin milli egemenliğe saygı çerçevesinde farklı fikirlere yönelik hoşgörünün artırılması gerektiğini belirtti.

Müslüman ülkelerin ekonomik açıdan aslında birbirini tamamlayan özelliğe sahip olduğunu, bu nedenle mali konularda özel mekanizmalar oluşturarak milli para birimine geçilebileceğini dikkat çekti. Bankacılık ve ticarette milli para biriminin kullanılması, tercihli ticaret anlaşmalarının imzalanması ile Washington yönetimi tarafından uygulanan tek taraflı ekonomik yaptırımların ve dolarizasyonun engellenebileceğini aktardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum