Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ruble Dolara Karşı Yükselirken Putin-Macron Görüşmesi İzleniyor

Kriz sürerken Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Putin görüşmesi merakla izleniyor. Bu arada ruble dolar karşısında 3 haftanın yükseğinde!
Ruble Dolara Karşı Yükselirken Putin-Macron Görüşmesi İzleniyor
Yorum

Rusya ile Ukrayna arasındaki anlaşmazlık sürüyor. Rusya’nın Ukrayna sınırlarındaki varlığı savaş endişelerine neden olurken Moskova yönetimi, Ukrayna’dan NATO üyeliğini engellemesi ve birliğin Doğu Avrupa’daki askeri varlığını azaltması gibi taleplerde bulunuyor.

Macron-Putin Görüşmesi İzlenirken USD/RUB Düşüyor

USD/RUB Düşüyor
Kaynak: Piyasa.paratic.com

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i Ukrayna ile gerilimi azaltmaya ikna etmek amacıyla bugün Moskova’ya uçtu.

CNBC’nin haberine göre Macron, Rusya ziyareti öncesinde Fransız yayın kuruluşu Le Journal du Dimanche’ye verdiği demeçte, “Gerginliği azaltacak koşulları tartışacağız” demişti. “Başkan Putin ile her zaman derin bir diyalog içinde oldum ve tarihi çözümler inşa etmek bizim sorumluluğumuz. Bence bunu başarmak için Başkan Putin’den bir açıklık var” ifadelerini de kullanmıştı.

Amerikan dolarının Rus rublesi karşısındaki değerini yansıtan USD/RUB paritesi, Cuma günü 75,78’de kapanış yaptıktan sonra bugünkü açılışı 75,79 ile yaptı.

En yüksek 76,41’e çıkabilen parite Avrupa seansında 76 altına gerileyerek 13 Ocak sonrası en zayıf değerini kaydetti. Böylelikle ruble dolar karşısında 3 haftanın yükseğine çıktı. Reuters’ın haberine göre LockoInvest yatırım başkanı Dmitry Polevoy, önümüzdeki günlerde ruble için en olası aralığın 74,50-76,50 olduğunu söyledi.

Macron, Putin Öncesi Biden ile Görüştü

Dün Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ABD Başkanı Joe Biden ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Rusya’nın Ukrayna sınırındaki varlığına karşı nasıl bir cevap verilmesi konusunda görüştüğü belirtildi.

Liderler, Rusya’nın Ukrayna sınırlarında devam eden askeri varlığına yanıt olarak devam eden çabaları tartışırken Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne desteklerini teyit ettiler.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%