Yatırım yapmaya başla!

İnternete Gelen RTÜK Denetimleri İlk Ağızdan Açıklandı!

İnternet yayınlarına gelecek olan RTÜK düzenlemesinin içeriğiyle ilgili kurum üyesinden önemli açıklamalar geldi. İşte detaylar…
İnternete Gelen RTÜK Denetimleri İlk Ağızdan Açıklandı!

Geçtiğimiz günlerde internet yayınlarının RTÜK denetimine dair düzenleme yapılması büyük ses getirmiş ve gündemi uzun süre meşgul etmişti. İçeriğiyle ilgili net bir açıklama yapılmaması, yapılan düzenlemenin nasıl uygulanacağına dair soru işaretleri doğurmuştu.

Tasarının yasal hale gelmesiyle beraber RTÜK’ün yapacağı internet denetiminin nereleri kapsayacağı ve ne şekilde yapılacağı kamuoyu tarafından merak konusu olmuştu. Sputnik’te yer alan habere göre konuyla ilgili Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyesi Doç Dr. Hamit Ersoy, gelecek olan internet denetimiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Denetim BluTV, PuhuTV ve Netflix Gibi Platformlara Geliyor

RTÜK üyesi Doç Dr. Hamit Ersoy, yapılacak olan denetimin kapsamı hakkında yaptığı açıklamalarda belli başlı platformlar üzerinde duracaklarını ifade etti. Tüm internetin denetlenmesinin hem pratikte hem de yasal zeminde mümkün olmadığını ifade eden Ersoy, uygulamanın Netflix, BluTV ve PuhuTV gibi platformlar üzerinde gerçekleşeceğini belirtti.

Ersoy yaptığı açıklamada ‘Yapılmak istenen düzenleme öncelikle sadece karasal, uydu ve kablo ortamında yapılan yayıncılığın internet ortamındaki uzantısı şeklinde. Yani internet ortamında yapılacak yayıncılıkla ilgilidir.’ ifadelerine yer verdi.

‘Amaç Geleneksel Yayıncıları Korumak’

RTÜK üyesi Doç. Dr. Hamit Ersoy’un açıklamalarında RTÜK’ün topyekün bir internet denetimine kalkışmayacağı anlaşılıyor. Özellikle televizyon yayıncılarının internet ortamındaki uzantıları olan siteler RTÜK denetimine tabi olacak. Bunların dışındaki internet sitelerinin denetlemesi hali hazırda BTK tarafından yapılıyor.

Burada asıl amaçlarının geleneksel yayıncılarını korumak olduğunu belirten Ersoy, “Netflix, BluTV, Puhu TV gibi aslında tamamen yayıncı olan ama sadece internet mecrasından yayın yaptıkları için yayıncı değilmiş, herhangi bir internet kullanıcısıymış gibi algılanan yayıncıları denetleyeceğiz. Yani internet ortamında yayıncılık faaliyeti yapanları denetleyeceğiz. Onların dışında YouTube, Twitter, Facebook ve benzeri, görsel içeriği paylaşan ve fakat yayıncı hüviyeti taşımayanlar için RTÜK’ün herhangi bir denetimi söz konusu değildir.” ifadelerine yer verdi.

Doç. Dr. Hamit Ersoy, yaptığı açıklamada ayrıca RTÜK’ün yapacağı denetlemeyle ilgili bugüne kadar gösterilen tepkilerin abartılı ve yersiz olduğunu, endişe edilecek bir durum olmadığını sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum