Yatırım yapmaya başla!

RTÜK’ün Son Araştırması Televizyon Yayınlarına Olan İlginin Azaldığını Gösteriyor

Radyo Televizyon Üst Kurulu tarafından yapılan araştırma insanların televizyon izleme sürelerinin azaldığını ortaya çıkardı.
RTÜK’ün Son Araştırması Televizyon Yayınlarına Olan İlginin Azaldığını Gösteriyor

Günümüzde gelişen teknoloji ile beraber insanların hizmetinde pek çok kitle iletişim aracı bulunuyor. Geçmiş yıllardan bu yana başlıca iletişim araçları arasında televizyon yayınlarını gösterebiliriz. Son yıllarda internetin ve akıllı telefonların yaygınlaşması ile beraber sosyal medya platformları ve dijital servisler hayatımızda yer tutmaya başladı. Bu değişim hiç kuşkusuz insanların alışkanlıklarında değişmelere neden oluyor.

RTÜK’ün yaptığı son araştırma ise televizyon yayınlarına yönelik çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Araştırmaya göre insanların geçmişten bugüne televizyon izleme sürelerinde 1.5 saate varan kısalma yaşandı. 2006 ila 2018 yılları arasındaki televizyon izleme oranlarını baz alan araştırmada izleyicinin yayınlara ilgisinin azaldığı net bir şekilde görülüyor. Bu değişimde Netflix gibi platformların ise büyük payı var.

Televizyon İzleme Süresi Azalıyor

Televizyon İzleme Süresi Azalıyor

RTÜK tarafından yapılan araştırmada 2006 yılı itibariyle kullanıcıların günlük ortalama 308 dakika televizyon izleme süresine sahip olduğu görülüyor. 2009 yılında bu ortalama 236 dakikaya iniyor ve 2012 yılında ise 234 dakikaya kadar düşüyor. Araştırmanın bittiği tarih olan 2018 yılında ise bu süre 214 dakika olarak ölçülüyor. Toplam değişime bakıldığında Türkiye’deki vatandaşların günlük televizyon izleme süresinde 1.5 saatlik bir azalma dikkat çekiyor.

Bu sürenin azalmasında başlıca etkenler arasında Netflix ve YouTube gibi son yılların popüler servislerini gösterebiliriz. Özellikle yaşça genç kitle gerek YouTube’taki içeriklere ve Netflix yayınlarına büyük ilgi duyuyor. Netflix’in ülkemizde 1.5 milyon kullanıcısı ücretli kullanıcısı olduğunu düşündüğümüzde bu değişimin tesadüf olmadığı görülüyor. Yeni nesil akıllı televizyonların içerisinde Netflix, YouTube gibi popüler uygulamaların yüklü olarak gelmesi televizyon izleme alışkanlığını doğrudan etkiliyor.

Haber Programlarına İlgi Büyük

Haber Programlarına İlgi Büyük

RTÜK’ün televizyon izleyicilerinin alışkanlıkları üzerine yaptığı araştırmada insanların en çok haber programlarına ilgi duyduğu görülüyor. Haber programlarını takip eden yayınlar arasında ise diziler yer alıyor. Kadın izleyicilerin dizilere erkeklerden daha fazla ilgi gösterdiği belirtiliyor. Erkek izleyicilerin ise ağırlıklı olarak açık oturum ve spor programlarına yöneldiği ifade edildi.

Genç izleyici kitlesi ise televizyon yayınlarını izlese bile bu aktiviteyi akıllı telefon ya da tablet gibi mobil cihazlardan gerçekleştirmeyi tercih ediyor. Araştırmanın dikkat çeken bir diğer detayı ise eğitim seviyesi ile televizyon izleme süresi arasındaki ters orantıyı ortay koydu. İnsanların eğitim seviyesi yükseldikçe daha az televizyon izlediği belirtilirken, yaş arttıkça izleme süresinin arttığı ifade ediliyor.

Sosyal Medya Yükselişte

Sosyal Medya Yükselişte

Ajans Press ve ITS Medya tarafından yapılan benzer bir çalışmada ise sosyal medya uygulamalarına olan artan ilgiyi gözler önüne seriyor. 2015 yılından itibaren yazılı basın üzerinde yapılan araştırmada, gazete dergi gibi yayın organlarında en çok sosyal medya kelimesinin kullanıldığı belirtiliyor.

Televizyon ve yazılı basında yer alan haber kelimelerinde geçen sosyal medya kelimesindeki artış dikkat çekiyor. Yazılı basındaki haberlerde bu sayı 554 bin 43 olarak ölçülürken, televizyon yayınlarında sayının 365 bin 505 olduğu belirtildi.

Sonuç itibariyle yapılan araştırmalar izleyicinin televizyon yayınlarına olan ilgisinin her geçen gün azaldığını net bir şekilde ortaya koyuyor. Bu durum böyle devam ederse ilerleyen günlerde televizyon kanallarının reklam gelirlerine olumsuz yönde yansıyabilir. Bununla beraber YouTube, Netflix gibi popüler yayın platformları gelirlerini her geçen gün katlayarak artırmaya devam ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum